Potworny fetor dotarł do miasta. Władze zalecają zamykanie okien

W niedzielne popołudnie mieszkańcy Helsinek i okolicznych miejscowości zostali zaskoczeni intensywnym, nieprzyjemnym zapachem niewiadomego pochodzenia. Fetor, przypominający opary siarki, palonych opon czy śmieci, mógł zostać przywiany znad Petersburga w Rosji, jak podają media.

Fot. Pixabay

Zaangażowanie służb w wyjaśnienie przyczyn zjawiska

W celu ustalenia źródła nieprzyjemnego zapachu, zaangażowano wiele służb, w tym fińską policję, meteorologów, specjalistów ds. bezpieczeństwa radiologicznego oraz straż graniczną, która prowadziła dochodzenie na wodach Zatoki Fińskiej. Podjęto również kontakt z władzami sąsiedniej Estonii, aby sprawdzić, czy zjawisko wystąpiło również na ich terytorium.

Pierwsze zgłoszenia dotyczące fetoru wpłynęły do centrum alarmowego między godziną 14 a 15 czasu lokalnego (13-14 czasu polskiego). Służby natychmiast rozpoczęły działania mające na celu zlokalizowanie źródła zapachu i określenie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

Brak zagrożenia dla zdrowia i zalecenia dla mieszkańców

Mimo intensywnych poszukiwań, źródło dziwnego zapachu nie zostało dotychczas zlokalizowane. Jednak według aktualnych danych, zebrane przez helsińską służbę ratunkową, fetor nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nie wykryto również podwyższonego poziomu promieniowania w powietrzu.

Mieszkańcom zalecono jednak zachowanie ostrożności i w przypadku, gdy zapach jest szczególnie intensywny i powoduje trudności z oddychaniem, zalecono zamykanie okien w domach i mieszkaniach.

Władze zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby jak najszybciej ustalić przyczynę pojawienia się nieprzyjemnego zapachu i podjąć odpowiednie działania w celu wyeliminowania problemu. Jednocześnie apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju i stosowanie się do wydanych zaleceń.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]