Powstaje specjalny rejestr, będą ogromne kontrole w domach i mieszkaniach. Posypią się kary
Sejm zajmie się ustawą o obowiązkowej rejestracji psów i kotów. Powstanie specjalny, elektroniczny system. Właściciele będą musieli zapisać swojego pupila i aktualizować dane. To nie wszystko. Ruszą kontrole i przewidziane są kary.
Projektowana ustawa przewiduje, że KROPiK, czyli Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów obejmie obowiązkowo wszystkie psy urodzone po dniu wdrożenia systemu, a także te wprowadzane do obrotu lub przebywające w schroniskach dla zwierząt. Koty będą mogły być rejestrowane fakultatywnie, na wniosek właściciela, chyba, że wpisze je samo schronisko.
Terminy rejestracji są ściśle określone. W przypadku psów, identyfikacja ma być przeprowadzona nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Dla kotów termin ten ustalono na okres przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Rejestr będzie prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Agencja ma już podobny system dla rolników więc wdrożenie nowego będzie dużo krótsze. System przewiduje pewną elastyczność dla właścicieli. Będą oni mogli samodzielnie aktualizować niektóre dane w rejestrze, takie jak adres zamieszkania czy informacje o śmierci zwierzęcia. Ta funkcjonalność ma na celu ułatwienie utrzymania aktualności danych bez konieczności każdorazowej wizyty u weterynarza.
Będą kontrole
Zgodnie z projektem ustawy, kontrolę oznakowania i rejestracji zwierząt będą uprawnieni przeprowadzać funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Szczególny nacisk kładzie się na możliwość szybkiego kontaktu z właścicielem w przypadku znalezienia zagubionego zwierzęcia.
Kluczowym elementem nowego systemu jest wprowadzenie kar za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów. Ustawodawca przewiduje, że za brak rejestracji zwierzęcia w wyznaczonym terminie grozić będzie kara grzywny. Choć dokładna wysokość grzywny nie została jeszcze określona, sama zapowiedź kar ma na celu zmobilizowanie właścicieli do przestrzegania nowych przepisów. Co więcej, projekt zakłada upoważnienie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do wystawiania mandatów. To rozszerzenie dotychczasowych uprawnień.
Wdrożenie systemu nie nastąpi z dnia na dzień. Minister właściwy do spraw informatyzacji ma ogłosić komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów. Komunikat ten zostanie opublikowany co najmniej trzy miesiące przed faktycznym uruchomieniem systemu, dając właścicielom zwierząt czas na przygotowanie się do nowych obowiązków.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.