Powstała Mapa Praskich rzemieślników. Gdzie po czapkę? Gdzie po abażur?

Na Pradze można załatwić wszystko: od naprawy futer po szlifowanie noży. Wszystko dzięki małym zakładów rzemieślniczym rozsianym po dzielnicy. Niektóre z nich sięgają historią czasów przedwojennych. Miasto Jest Nasze wydało właśnie mapę Pragi Północ, dzięki której będzie można odnaleźć rzemieślników i dowiedzieć się więcej o historii każdego z zakładów.

Fot. Miasto Jest Nasze

Fot. Grażyna Kułakowska/ Muzeum Warszawy, zdjęcie jest dokumentacją cyklu: Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy.

To już druga mapa rzemieślników autorstwa aktywistów. Wcześniej podobną przygotowano na Żoliborzu. W planach są kolejne dzielnice. Cel mapy nie jest czysto informacyjny. To także promocja znikającej kultury rzemieślników miejskich, których ubywa z każdym rokiem. Wiele praskich zakładów ma swoją historię sięgającą czasów przedwojnia. Jak mówią przedstawiciele stowarzyszenia, zależy im na kultywowaniu rzemiosła i wspieraniu rzemieślników jako elementu tożsamości Warszawy:

„Przy tworzeniu mapy członkowie naszego stowarzyszenia odwiedzili osobiście ponad 60 zakładów, w tym tak nietypowe, jak zakład szlifiersko-nożowniczy czy zakład drykiera, który jest ostatnim na Pradze” – opowiada Anna Jarzębska z MJN, pomysłodawczyni mapy. Mapa zostanie wydana w wersji kieszonkowej i jako plakat. Jej drukowana wersja będzie dostępna w Muzeum Warszawskiej Pragi. W przyszłości zostanie także umieszczona na stronie internetowej.

Miasto Jest Nasze przy projekcie mapy rzemieślników rozpoczęło współpracę z Muzeum Warszawskiej Pragi, które prowadzi szereg działań (warsztaty, spotkania) wokół tematu rzemiosła.
Premiera papierowej wersji mapy będzie miała miejsce jutro o godzinie 16:00 w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Link do wydarzenia- https://www.facebook.com/events/1565757143722588/


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c