Pracują za karę dla czystości miasta

Kto dba o czystość w Warszawie? Oprócz firm pracujących na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta, także osoby skazane na prace społeczne.

Fot. ZOM

Osoby, którym wyrok sądowy nakazuje prace społeczne, mogą odpracować go w Zarządzie Oczyszczania Miasta. Jesteśmy jedną z wielu instytucji wskazanych w m.st. Warszawa dla takich osób. Odbycie wyroku polega na porządkowaniu miasta, czyli zamiataniu chodników, grabieniu trawników, opróżnianiu koszy na śmieci, a zimą odśnieżaniu i odladzaniu ciągów komunikacyjnych. Każda z odpracowujących osób jest wyposażona w narzędzia, odzież roboczą i przeszkolona w zakresie bhp.

Fot. ZOM

Osoby odpracowujące wyroki wykonują prace porządkowe, m.in. grabią trawniki

W pierwszym półroczu 2017 r. do odpracowania wyroku zgłosiło się 31 osób, z czego faktycznie podjęło pracę 19 skazanych, którzy przepracowali 413 godzin. W 2016 roku 73 osoby porządkowały miasto przez 1387 godziny.

Skazani pracują średnio 30 godzin miesięcznie. Najwyższy wymiar kary w 2016 r. wynosił 12 miesięcy pracy po 40 godzin.

Na rzecz czystości miasta przez 15 lat pracowali także osadzeni z Zakładu Karnego Warszawa-Białołęka. Myli kosze na śmieci, usuwali nielegalnie naklejone plakaty i sprzątali ciągi piesze. Przez 6 miesięcy tego roku oczyścili ponad 115 ha terenów dla pieszych. Koszty obsługi transportowej, odzieży i narzędzi, przeszkolenia, ubezpieczenia, a zimą także posiłków regeneracyjnych, leżały po stronie ZOM. Mimo tych nakladów angażowanie skazanych do nieodpłatnej pracy umożliwiało osiąganie korzyści społecznych i sprzyjało resocjalizacji. Lipiec tego roku to ostatni miesiąc współpracy, która została zakończona przez Zakład Karny Warszawa-Białołęka.

Fot. ZOM

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl