Prezydent Duda narzeka na emeryturę prezydencką. Polacy są w szoku, kiedy dowiadują się ile wynosi
Andrzej Duda podczas wtorkowego wywiadu w Radiu ZET zaskoczył część słuchaczy. Chodzi o wypowiedź na temat wysokości emerytury, która będzie mu przysługiwać po zakończeniu prezydentury w sierpniu 2025 roku.
„Jestem taką osobą dosyć prężną. Będę mógł jeszcze spokojnie pracować i zarobić na życie. Ale biorąc pod uwagę wymagania, jakie życie stawia byłemu prezydentowi, że trzeba się przyzwoicie ubrać, od czasu do czasu gdzieś pojechać, odbyć spotkania, kogoś zaprosić choćby do restauracji, to emerytura prezydencka nie jest w Polsce przesadnie wysoka” – powiedział Prezydent.
Wysokość emerytury prezydenckiej reguluje ustawa z 30 maja 1996 roku o uposażeniu byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Świadczenie jest wyliczane na podstawie wynagrodzenia zasadniczego, które prezydent otrzymuje w trakcie sprawowania urzędu. Jest to świadczenie dożywotnie, niezależne od innych dochodów czy emerytur. Prezydent otrzyma świadczenie w wysokości 13691,47 złotych brutto, czyli około 11 tysięcy złotych netto miesięcznie.
Fala krytyki w sieci
Wypowiedź prezydenta spotkała się z falą krytyki w mediach społecznościowych. Komentujący zwracają uwagę, że emerytura prezydencka jest ponad pięciokrotnie wyższa od średniej emerytury w Polsce, która według najnowszych danych ZUS wynosi około 2,5 tysiąca złotych netto. Internauci zwracają też uwagę, że emerytura prezydencka dostępna jest od razu po zakończeniu urzędowania.
Eksperci przypominają, że byli prezydenci, oprócz emerytury, korzystają z dodatkowych przywilejów. Przysługuje im:
- Ochrona Służby Ochrony Państwa
- Biuro i personel pomocniczy
- Samochód służbowy z kierowcą
- Zwrot kosztów podróży
- Świadczenia zdrowotne poza kolejnością
W sierpniu 2025 roku, gdy zakończy się druga kadencja Andrzeja Dudy, nie będzie on mógł ubiegać się o reelekcję, co wyklucza polska konstytucja. Prezydent już teraz sygnalizuje, że planuje pozostać aktywny zawodowo. Eksperci wskazują, że podczas gdy przeciętny emeryt musi często wybierać między zakupem leków a opłaceniem rachunków, emerytura prezydencka pozwala na życie na wysokim poziomie. Warto przypomnieć, że obecnie emeryturę prezydencką pobierają Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W sierpniu 2025 roku do tego grona dołączy Andrzej Duda, który będzie wówczas najmłodszym byłym prezydentem III RP.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.