Prezydent Rafał Trzaskowski spotka się z Burmistrzem Londynu. W planach ważne rozmowy

„Na początku przyszłego tygodnia będę w Londynie, gdzie na zaproszenie Sadiq Khan razem z burmistrzami europejskich miast będziemy rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, jakie przed nami stoją – w tym o #Brexit i zmianach klimatycznych. Wszyscy mamy świadomość ogromnej skali tych wyzwań i wiemy, że tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie stawić im czoła” – pisze Rafał Trzaskowki, Prezydent Warszawy.

Samorządy są najbliżej ludzi i ich codziennych spraw. To otwiera wielkie możliwości, ale też nakłada na nas gigantyczną odpowiedzialność – i my tę odpowiedzialność na siebie bierzemy – pisze Rafał Trzaskowski.

Korzystając ze wsparcia aktywnych, zaangażowanych, świadomych mieszkańców, możemy lokalnie realizować projekty, które w skali całego państwa mogą wydawać się niewykonalne. W ten sposób jesteśmy w stanie pokazywać władzom państwowym co jest dla nas, mieszkańców, ważne i wywierać na nie nacisk, by również podejmowały kroki w tych istotnych dla nas obszarach.

Ostatnie dni pokazują zresztą, że np. w sprawie zmian klimatycznych przed nami jeszcze sporo pracy, aby doedukować obecny polski rząd. A w tej kwestii potrzeba przecież działań tu i teraz! Miasta mają tego świadomość – Warszawa realizuje swoją Strategię dla klimatu, a przeciwdziałanie zmianom klimatycznym to jeden z głównych tematów spotkania w Londynie. Musimy i będziemy lobbować na rzecz bezpośredniego wsparcia finansowego dla naszych inicjatyw ze strony instytucji europejskich i międzynarodowych. Jednocześnie jednak rządy – także polski! – również muszą mieć tę świadomość i podejmować kompleksowe działania na poziomie państwa. Przekona je do tego jedynie silne stanowisko i wspólny głos tych wszystkich, którzy ten problem i wynikające z niego wyzwania traktują serio.

Dlatego tak ważne jest, aby budować dobre relacje z innymi miastami, wymieniać się doświadczeniami, rozwijać współpracę. Jako Miasto Stołeczne Warszawa jesteśmy ważnym członkiem Eurocities, sam jestem obecnie skarbnikiem tej organizacji. Budowie tych relacji służą też spotkania z burmistrzami – tak jak niedawne z mer Paryża Anne Hidalgo, które zaowocowało podpisaniem umowy o współpracy między naszymi miastami. Warszawa jest i chce być w gronie najbezpieczniejszych, najlepiej rozwijających się miast w Europie i na świecie. Krótko mówiąc – jest i chce być jak najlepszym miastem do życia. Chcąc być wśród najlepszych, musimy więc rozmawiać i współpracować z najlepszymi. Bo wspólnie możemy więcej!

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.