Prof. Gut o niezaszczepionych: część z nich umrze jesienią i zimą

Najnowsze dane dotyczące zakażeń skomentował w rozmowie z Polską Agencją Prasową wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Włodzimierz Gut.

Fot. Shutterstock

W czwartek wykryto 390 przypadków zakażenia koronawirusem. W pierwszej trójce były województwa małopolskie (58), mazowieckie (47) i lubelskie (40). Łącznie z powodu samego zakażenia i chorób współistniejących zmarło 7 osób. Dane te skomentował prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP.

Co tydzień — patrząc na średnią zakażeń — rośnie nam o 100 przypadków. To normalne w kraju, w którym zaszczepiono 50 proc. populacji. Jeżeli reszta nie chce już skorzystać z tego środka prewencji, to jedyną drogą nabycia odporności populacyjnej będzie przechorowanie. Ono niesie za sobą koszt w postaci kilkudziesięciu tysięcy zgonów, ale widać te osoby dokonały takiego wyboru – ocenił ekspert – Nawet jeżeli będą chorowali młodsi, to 1 proc. z nich umrze. Łatwo sobie policzyć, ile będzie to osób, jeżeli w sezonie jesienno-zimowym zachoruje milion bądź dwa czy trzy miliony obywateli – dodał naukowiec.

Słowa te zdają się potwierdzać dane zarówno z naszego, jak i z innych krajów. Mimo, że zaszczepieni również chorują na Covid-19, to rzadko trafiają do szpitala, a jeszcze rzadziej odnotowuje się ich zgony.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką to 39 281. Zgony w pełni zaszczepionych osób to 651, czyli 1,65% wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych Covid-19.

Źródło: PAP / Warszawa w Pigułce


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c