Prof. Horban: „Dla części niezaszczepionych to będzie ostatnie spotkanie z ochroną zdrowia”

Prof. Horban powiedział, że według niego skala zakażeń będzie mniejsza niż prognozowane 10 tys. Jeszcze raz zachęcił wszystkich do zaszczepienia się. Podkreślił, że to działanie ratujące życie.

Fot. Piotr Molecki/East News

Prof. Horban, główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem, był w sobotę gościem w TOK FM.

Myślę, że nie będzie 10 tys. zakażeń. Jeżeli zaszczepionych jest 60 proc. dorosłych, a połowa z tych 40 proc. niezaszczepionych przeszła COVID-19, to zostaje nam 20 proc. populacji, która będzie chorowała – powiedział doradca premiera.

Dodał, że rządowi zależy na 20 proc. osób w wieku powyżej 70 lat, które jeszcze się nie zaszczepiły. Podkreślił, że jest to działanie ratujące życie. Przyznał też, że z częścią osób niezaszczepionych „Spotka się na oddziale i dla niektórych będzie to ostatnie spotkanie z ochroną zdrowia”. Powiedział to, bo jak mówi, na co dzień spotyka się z osobami, które miały możliwość zaszczepienia się, ale tego nie zrobiły i potem ciężko przechodziły zakażenie.

Prognozy, które przedstawił Adam Niedzielski mówią na razie o 5 tys. zakażeń pod koniec miesiąca. Nic nie wskazuje na to, by rząd zdecydował się na lockdown. Wygląda też na to, że na razie obejdzie się bez obostrzeń.

Jeżeli chodzi o podejście lokalne, to tutaj — jeżeli będziemy widzieli jakieś takie sygnały, że sytuacja jest bardzo krytyczna, to wtedy na poziomie powiatowym możemy ewentualnie rozważać pewne działania egzekucyjne – powiedział Minister Zdrowia – Mówię o tym, żeby była zwiększona liczba patroli, zwiększone egzekwowanie tych obowiązków, które w tej chwili obowiązują i na razie na tym się zatrzymujemy – doprecyzował.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c