Protest przeciwko ograniczeniu energii wiatrowej. „Brudne powietrze – brudne myśli”, „Chcemy mądrych ustaw”

Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów trwa właśnie manifestacja w obronie energetyki wiatrowej w Polsce. Jej uczestnicy protestują przeciwko uchwaleniu tzw. ustawy odległościowej, która ograniczy stawianie wiatraków.

Uczestnicy protestu o 11.45 ruszyli ze skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej w Warszawie i przeszli ulicą Belwederską oraz Alejami Ujazdowskimi przed Sejm, gdzie o 13 rozpoczęła się część oficjalna.

Jak podkreślają organizatorzy: „Manifestacja jest apolityczna i powstała w odpowiedzi na poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej, nad którym trwają prace w Sejmie. W ich trakcie nie przeprowadzono jednak realnych konsultacji społecznych ani nie sporządzono oceny skutków wprowadzenia regulacji. Dodatkowo  wejście w życie ustawy w obecnej formie będzie oznaczało koniec energetyki wiatrowej w Polsce. Dalszy rozwój tego sektora, który jest jednym z bardzo istotnych filarów wytwarzania energii odnawialnej, zostanie zablokowany, a wiele z istniejących farm wiatrowych zbankrutuje.”

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych był wielokrotnie krytykowany. Negatywnie wypowiedział się też o nim Sąd Najwyższy, Biuro Analiz Sejmowych, a nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według branży kształt zapisów przedstawiony przez autorów ustawy przyniesie straty dla gospodarki, zrujnuje wiele mniejszych gmin, zabierze źródło dochodu niektórym rodzinom i doprowadzi do likwidacji miejsc pracy.

Inicjatorem manifestacji jest Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Manifestację wspierają też m.in.: Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Stowarzyszenie Małej Energetyki Wiatrowej i Fundacja REO.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c