Pył znad Sahary niebezpieczny dla zdrowia. „Zaostrzenie astmy, zapalenie spojówek i zatok”

Pył znad Sahary napłynął do polski we wtorek i utrzyma się co najmniej do piątku. Jak dowiedział się PAP, pył może być groźny dla zdrowia i dzieci, osoby chore i starsze, nie powinny długo przebywać na powietrzu.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

„Przez jakiś czas będziemy mieć teraz większe zmętnienie atmosfery. Będziemy mieli do czynienia z czymś, co potocznie jest nazywane smogiem, czyli pyłem w powietrzu. To jednak smog o charakterze naturalnym” – powiedział PAP prof. Krzysztof Błażejczyk, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przekazała natomiast, że wdychanie pyłu jest groźne dla alergików i chorych na astmę. W przypadku nasilenia objawów, należny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Do Polski często dociera pył znad Sahary. W tym roku jest on jednak bardzo obfity, a jego obecność w powietrzu spotęgowana jest przez silny wiatr.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.