Rabiej chce szczepić chłopców przeciwko HPV. „By zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy”. Ma rację?

Kiedy wiceprezydent Paweł Rabiej ogłosił, że chce wprowadzić szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców, „dlatego, by zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy”, został wyśmiany. Internauci zarzucali mu, że chłopcom to niepotrzebne. Zapytaliśmy specjalistę. Paweł Rabiej ma rację.

Zarówno nasz rozmówca, jak i najnowsze badania potwierdzają, że Paweł Rabiej ma rację i nie jest to wiedza tajemna, a fakty poparte nauką.

Chłopcy przenoszą HPV w kontaktach seksualnych, a ponadto ten sam wirus powoduje raka krtani, prącia i odbytu. Ten sam wirus u mężczyzn wywołuje również brodawki narządów moczowo-płciowych, grudkowatość bowenoidalną oraz chorobę Bowena (przedinwazyjny rak skóry).

Najgłośniejszym przypadkiem choroby wywołanej przez wirusa HPV, był przypadek amerykańskiego aktora Michaela Duglasa. Przyznał on, że jego rak krtani był wywołany HPV w wyniku seksu oralnego.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.