Radiowozy z wideorejestratorem nie są już przypisane do powiatów. Co to oznacza?

Na terenie garnizonu mazowieckiego wdrożono nową koncepcję wykorzystania pojazdów wyposażonych w videorejestratory. Do tej pory samochody tego typu działały głównie na terenach pojedynczych powiatów, po wprowadzonych zmianach zasięg działania poszczególnych załóg nie jest już ograniczony do granicy powiatu.

Fot. Policja

Fot. Policja

Województwo mazowieckie, będące w zasięgu działania Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zostało podzielone na 4 subregiony: radomski, płocki, wyszkowski, grójecki. Każdy z nich obejmuje kilka komend miejskich i powiatowych. W ramach subregionów policyjne radiowozy wyposażone w videorejestratory mogą się swobodnie przemieszczać. Ich podstawowym celem jest skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom na drogach powodowanym przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie ograniczaniu ilości wypadków drogowych i ich ofiar.

Patrole są kierowane do pełnienia służby na drogi i w miejsca, gdzie według policyjnych statystyk najczęściej dochodzi do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. Policjanci pełniący tam służbę reagują głównie na rażące przekroczenia prędkości zagrażające bezpieczeństwu, wykroczenia jakie popełniają kierowcy wobec pieszych, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych oraz przypadki nieprawidłowego wyprzedzania.

Po kilku dniach od wdrożenia projektu patrole RD-VIDEO ujawniły 79 wykroczeń, z czego 50 to przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy. Zatrzymano 1 nietrzeźwego kierującego oraz zatrzymano 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h.

Obecnie na terenie Mazowsza poruszają się 22 radiowozy z videorejestratorami. Są to zarówno pojazdy oznakowane, jak i nieoznakowane. Wśród nich są m.in. dwa ople insignia, które policjanci otrzymali dwa lata temu w ramach tzw. Funduszy Szwajcarskich. Radiowozy wyposażone zostały w videorejestrator, składający się z dwóch niezależnych urządzeń. Możliwy jest pomiar prędkości pojazdu jadącego z przeciwka oraz w tym samym kierunku, a także w czasie postoju. Policjanci, którzy siedzą za kierownicami takich radiowozów przeszli m.in. kursy, na których rozwijali umiejętności panowania nad samochodem i kształtowali prawidłowe reakcje za kierownicą w sytuacjach ekstremalnych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c