Rafał Trzaskowski podjął decyzję w związku z Marszem Niepodległości

Wojewoda Mazowiecki przyznał Marszowi Niepodległości status wydarzenia cyklicznego, które będzie miało pierwszeństwo przed innymi w dniu 11 listopada. Jak wynika z medialnych doniesień, Rafał Trzaskowski zaskarżył decyzję wojewody.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Informację o skardze Rafała Trzaskowskiego podał sam Prezydent, który zwrócił się do sądu.

Prezydent Warszawy uzasadnia, że Marsz Niepodległości nie spełnia ustawowych norm prawnych dotyczących zgromadzeń cyklicznych. Wskazuje też, że w 2020 miało się ono odbyć nielegalnie. Tymczasem Wojewoda Mazowiecki tłumaczył swoją decyzję właśnie spełnieniem wszystkich norm prawnych. W odpowiedzi dla Onetu, który pytał o przyczyny przyznania statusu wydarzenia cyklicznego, Urząd Marszałkowski odpowiedział, że za każdym razem kieruje się kryteriami zawartymi w ustawie Prawo o zgromadzeniach (art. 26a ust.1). W przepisach czytamy, że zezwolenie na zgromadzenie cykliczne jest wydawane, jeśli wydarzenia:

  • są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza, lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych (dotyczy „Marszu Niepodległości”)
  • odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat – chociażby nie w formie zgromadzeń
  • miały na celu uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP zdarzeń.

Jak mówi rzeczniczka Urzędu, ponieważ Stowarzyszenie spełniło te kryteria i skorzystało z prawa do złożenia wniosku, taki status został marszowi nadany.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c