RCB ostrzega przed ekstremalnymi ulewami i możliwością podtopień. „220 litrów na metr kwadratowy”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert ostrzegający przed zbliżającym się załamaniem pogody. Ostrzeżenie dotyczy czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, części wielkopolskiego oraz fragmentu łódzkiego. Powodem alarmu jest nadciągający nad Polskę niż genueński o nazwie „Boris”, który może przynieść ekstremalne opady deszczu.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, przewidując, że suma opadów na południu i południowych zachodzie kraju wynieść może nawet do 220 litrów wody na metr kwadratowy. Tak intensywne opady mogą prowadzić do szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody w rzekach oraz lokalnych podtopień.

Zagrożone regiony

Alert RCB został wysłany do mieszkańców następujących obszarów:

  • Całe województwo dolnośląskie
  • Całe województwo opolskie
  • Wybrane powiaty województwa wielkopolskiego, w tym m.in. gnieźnieński, kaliski, koniński i leszczyński
  • Wybrane powiaty województwa łódzkiego, w tym m.in. kutnowski, sieradzki i wieluński

Dla województwa dolnośląskiego i północnej części opolskiego IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. Centralna część wielkopolskiego i zachód łódzkiego objęte są alertem drugiego stopnia, natomiast wschód województwa kujawsko-pomorskiego – pierwszego stopnia.

IMGW wskazuje na dwa główne zagrożenia hydrologiczne w najbliższych dniach: gwałtowny przybór wody w korytach rzecznych, co może prowadzić do lokalnych wezbrań oraz podtopienia na obszarach miejskich, gdzie systemy kanalizacyjne mogą mieć problemy z odprowadzeniem dużej ilości wody deszczowej.

Eksperci zwracają uwagę, że mimo obecnych niskich stanów wód i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w krótkim czasie może spowodować, że woda nie zdąży wsiąknąć w glebę i zamieni się w odpływ powierzchniowy.

Zalecenia dla mieszkańców

RCB przypomina o konieczności zachowania ostrożności i stosowania się do zaleceń służb. W przypadku zagrożenia podtopieniem, mieszkańcy powinni:

  • Śledzić komunikaty o zagrożeniu w lokalnych mediach
  • Przenieść cenne przedmioty na wyższe kondygnacje budynków
  • Zadbać o naładowanie telefonu komórkowego
  • Przestawić pojazdy w bezpieczne miejsca
  • Zabezpieczyć budynki, przygotowując worki z piaskiem

W razie zauważenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Perspektywa ekspertów

Tomasz Machowski ze stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz, w rozmowie z Radiem ZET, apeluje o zachowanie spokoju i uważne śledzenie rozwoju sytuacji. Ekspert podkreśla, że prognozowane sumy opadów dotyczą kilku dni, co może zmniejszyć ryzyko rozległych powodzi. Niemniej jednak, lokalne podtopienia i przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach są możliwe.

Służby meteorologiczne i hydrologiczne monitorują sytuację na bieżąco. Mieszkańcy zagrożonych terenów powinni śledzić aktualizacje prognoz i stosować się do zaleceń lokalnych władz oraz służb ratunkowych.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl