Remont ulic, rynku i placów. Stare Miasto pięknieje

Wymiana i remont nawierzchni staromiejskich ulic, rynku i placów w obrębie murów trwały cztery lata. Podzielone były na etapy, aby prace jak najmniej przeszkadzały mieszkańcom i turystom. W listopadzie 2015 r. ostatecznie się zakończyły.

Nowa nawierzchnia ul. Piwnej. Fot. R.Motyl

Nowa nawierzchnia ul. Piwnej. Fot. R.Motyl

„Warszawa dba o swoje zabytki od wielu lat przeznaczając pieniądze na ich renowacje. Dziś spotykamy się z tej okazji, że po 4 latach zakończył się remont nawierzchni ulic Starego Miasta. To było wielkie przedsięwzięcie, które budziło sporo emocji. Tak ogromny terytorialnie front robót trzeba było pogodzić z interesami mieszkańców i turystów” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

Remont nawierzchni nadzorował Zarząd Terenów Publicznych. Łączna wartość robót to blisko 9 mln zł.

Od wielu lat Warszawa przyznaje środki na remonty stołecznych zabytków. Dofinansowanie otrzymują właściciele, zarządcy, wspólnoty mieszkaniowe. Spora liczba beneficjentów to wspólnoty mieszkaniowe na Starym Mieście. Z ogólne sumy ponad 12 mln zł jakie przeznaczyliśmy w tym roku na dofinansowanie, blisko 1,5 mln zł otrzymali właściciele kamieniczek na Starówce. Remonty pozwoliły przywrócić im urodę z okresu odbudowy, czyli z czasu kiedy Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1980 r. jako „wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.”

Największa przemiana dokonuje się teraz w 11 kamienicach Strony Dekerta składających się na Muzeum Warszawy. Pierwszym etapem było oddanie do użytku historycznych piwnic. Teraz prace trwają wewnątrz i na fasadach. Kolorystyka i zdobienia odnowionych elewacji nawiązują do tego co stworzyli architekci i budowniczowie z lat 50. Koszt samego remontu kamienic to blisko 39 mln zł.

Prezydent Warszawy na tle odnowionych kamieniczek na Wąskim Dunaju. Fot. R.Motyl

Prezydent Warszawy na tle odnowionych kamieniczek na Wąskim Dunaju. Fot. R.Motyl

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]