Reprywatyzacja na Pradze Południe – ludzkie dramaty i niepewność jutra

Temat reprywatyzacji w Warszawie odbija się szerokim echem po całej Polsce. Niemal codziennie rozmawiając z mieszkańcami Warszawy natrafiamy na temat roszczeń, który wraca przy okazji wizyty w każdej niemal dzielnicy miasta. Ludzie żyją w strachu, nie remontują lokali, często wiek dyskwalifikuje ich jako potencjalnych kredytobiorców, są zdani na łaskę i niełaskę nowych właścicieli.

Andrzej Duda i Dariusz Lasocki na spotkaniu w sprawie reprywatyzacji jeziorka fot. Józef Karczmarek (radny Pragi-Pld)

Andrzej Duda i Dariusz Lasocki na spotkaniu w sprawie reprywatyzacji jeziorka fot. Józef Karczmarek (radny Pragi-Pld)

O sprawie rozmawialiśmy z mecenasem Dariuszem Lasockim, radnym Pragi-Południe (PiS), który mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic pomaga od lat:

„Jako mieszkańca ale także jako radnego i prawnika cieszy mnie fakt, że odpowiednie organy państwa zajęły się reprywatyzacją w Warszawie. Trzeba powiedzieć wprost – zbyt dużo to kosztuje zwykłych ludzi. Zbyt dużo obaw o to co będzie jutro. Mieszkanie dla wielu z nas to jedyna wartościowa rzecz jaką mamy. Strach przed tym co będzie po przekazaniu budynku w prywatne ręce jest uzasadniony. Świadczą o tym chociażby problemy mieszkańców kamienicy przy Stanisława Augusta 8 czy Skaryszewskiej 11. To ludzkie dramaty. Znam je bo starałem się i nadal staram pomagać lokatorom. Już chyba każdy w Warszawie zna także historię Jeziorka Gocławskiego. Swego czasu zainteresował się nią również europoseł a dzisiaj Prezydent RP Pan Andrzej Duda. Jego podpis pod małą ustawą reprywatyzacyjną jest tutaj jakimś symbolem i klamrą. Władza publiczna powinna kierować się w swoich działaniach dobrem obywateli. Ochrona najsłabszych jest naszym obowiązkiem” – konkluduje radny Lasocki.

Przedstawił nam także trzy jaskrawe przykłady reprywatyzacji na Pradze Południe:

1. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Stanisława Augusta 8. Wielu w podeszłym wieku, całe rodziny również z dziećmi, z dnia na dzień, bez pomocy i wsparcia miasta czy dzielnicy.

Oddani wraz z budynkiem w prywatne ręce.
Opuszczeni przez miasto.
Opuszczeni przez dzielnicę.
Opuszczeni…

2. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Skaryszewskiej 11. Zmartwieni, przerażeni, niepewni przyszłości. Mieszkanie to czasami wszystko co mieli. Jeszcze do niedawna ostoja, dach, kilkanaście metrów kwadratowych pewności.

Oddani wraz z budynkiem w prywatne ręce.
Opuszczeni przez miasto.
Opuszczeni przez dzielnicę.
Opuszczeni…

3. Jeziorko Gocławskie – Piękny zakątek Pragi-Południe. Woda płynąca.

Oddane w prywatne ręce.
Dzisiaj zanieczyszczone brzegi, brak ławek, koszy na śmieci, brudno, krzaki.
Oddane…

Można wyliczać do kilkudziesięciu pozycji na samej Pradze-Południe… Każdy budynek to kilkanaście / kilkadziesiąt rodzin czyli kilkaset / kilka tysięcy ludzi, pojedynczych historii, lęków, niepewności i strachu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c