Rewolucja od 1 stycznia 2025 roku. Za błędy zapłacisz podwójnie

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące segregacji odpadów. Największe zmiany obejmą tekstylia oraz odpady budowlane, a za nieprzestrzeganie zasad grożą dotkliwe kary finansowe.

Fot. Warszawa w Pigułce

Aż sześć frakcji dla odpadów budowlanych

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek podziału odpadów budowlanych i rozbiórkowych na sześć kategorii: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne (w tym beton, cegła, płytki i kamień). To efekt implementacji unijnych regulacji, które mają zwiększyć efektywność recyklingu.

Koniec z wyrzucaniem ubrań do zwykłych śmieci

Istotną zmianą jest również nowy sposób postępowania z tekstyliami. Zużyte ubrania będą wymagały osobnej segregacji. Eksperci alarmują jednak, że Polska nie jest jeszcze w pełni przygotowana do przetwarzania takich odpadów – brakuje odpowiedniej infrastruktury i technologii. Przykładowo w Warszawie, oprócz pojemników na odzież, nie ma na razie żadnych pojemników na tekstylia. W związku z tym będzie trzeba zanieść je do PSZOK – Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Niektórzy mieszkańcy będą więc musieli worki z ubraniami wozić przez pół miasta.

Surowe kary za błędy

Za nieprzestrzeganie nowych zasad można słono zapłacić. Wysokość kar zależy od gminy i może wynieść nawet czterokrotność podstawowej opłaty za wywóz śmieci.

Zmiany mają na celu dostosowanie polskiej gospodarki odpadami do standardów unijnych oraz zwiększenie poziomu recyklingu. Gminy intensywnie przygotowują się do nowych wyzwań, choć czas na dostosowanie infrastruktury jest ograniczony.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl