Rewolucja w segregacji odpadów. Od 2025 roku czekają nas duże zmiany

Już od przyszłego roku Polaków czekają istotne zmiany w zakresie selektywnej zbiórki i recyklingu poszczególnych grup odpadów. Wprowadzony zostanie system kaucyjny na niektóre opakowania, a samorządy i firmy będą musiały dostosować się do nowych wymogów segregacji odpadów budowlanych i tekstyliów. Zmiany te wynikają z unijnych regulacji i mają na celu zwiększenie poziomów recyklingu oraz ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Fot. Warszawa w Pigułce

System kaucyjny na butelki i puszki

Jedną z kluczowych nowości, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, będzie system kaucyjny. Obejmie on plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Duże sklepy powyżej 200 mkw. będą musiały odbierać puste opakowania i zwracać klientom pobraną wcześniej kaucję. Pozostałe placówki handlowe będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Aby odzyskać kaucję, wystarczy zanieść puste opakowanie do sklepu, bez konieczności okazywania paragonu.

Nowe obowiązki dla deweloperów i samorządów

Kolejne zmiany od 2025 roku obejmą branżę budowlaną i tekstylną. Deweloperzy oraz firmy remontowe będą zobligowane do segregowania odpadów powstających przy inwestycjach na 6 frakcji: drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Obowiązek zbiórki zużytej odzieży spadnie natomiast na samorządy, które będą musiały rozbudować lub stworzyć dodatkowe punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Rewolucja dla konsumentów

Eksperci zwracają uwagę, że nowe regulacje będą wymagały zmiany nawyków od konsumentów końcowych. – System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że jak kupił napój, to będzie musiał wrócić do sklepu i puszkę oddać, aby otrzymać kaucję – tłumaczy Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group w rozmowie z Portalem Samorządowym. W przypadku tekstyliów mieszkańcy będą musieli zacząć selektywnie oddawać zużytą odzież do specjalnych pojemników.

Wprowadzenie nowych zasad będzie wymagało przygotowań i nakładów ze strony samorządów oraz przedsiębiorców. Miasta będą musiały dostosować swoje systemy odbioru odpadów i punkty selektywnej zbiórki. Z kolei branża budowlana będzie musiała zainwestować w rozwiązania umożliwiające segregację odpadów na placach budowy. Jednak eksperci są zgodni, że dalsze opóźnianie tych zmian nie ma uzasadnienia.

Zmiany mają na celu zwiększenie poziomów recyklingu w Polsce i dostosowanie krajowego systemu gospodarki odpadami do unijnych dyrektyw. Choć przyzwyczajenie się do nowych nawyków może zająć trochę czasu, ich wdrożenie jest konieczne dla ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]