Rocznica śmierci generała Emila Fieldorfa „Nila”

Generał brygady Wojska Polskiego, bojownik o niepodległość Polski, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Tak można opisać jednego z największych bohaterów narodowych. Czy jednak historię człowieka, jego losy i bohaterstwo da się zamknąć w dwóch datach lub akapitach? W stu? A może tysiącu?

Generał_August_Emil_Fieldorf

Pomimo licznych tortur jakim go poddawano zawsze pozostawał lojalny i odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Podczas sfingowanego procesu i wymuszonych zeznaniach jego podwładnych, generała skazano na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok został wykonany 24 lutego o godz. 15.00. w więzieniu na Rakowieckiej.

Prokurator Witold Gatner moment ten opisał następująco: „Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to odpowiedział: Proszę powiadomić rodzinę. Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie. Wówczas powiedziałem: Zarządzam wykonanie wyroku. Kat i jeden ze strażników zbliżyli się (…). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia”.

Miejsce spoczynku generała Emila Fieldorfa pozostawało przez długi czas zagadką, jednak IPN ustalił lokalizację pochówku. Ciało generała prawdopodobnie znajduje się na Powązkach, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci. Starania córki generała o wymierzenie sprawiedliwości w stosunku do żyjących winnych zbrodni ukazuje film pt. W sprawie generała Fieldorfa.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]