Rocznica śmierci księdza Twardowskiego. Poety, myśliciela, żołnierza AK i uczestnika Powstania Warszawskiego

18 stycznia 2006 roku zmarł ksiądz Jan Jakub Twardowski polski prałat honorowy Jego Świętobliwości, poeta i przedstawiciel liryki religijnej.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

Ksiądz Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Od 1922 roku uczył się w szkole podstawowej, a od 1927 w gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w klasie o profilu matematyczno-przyrodniczym. Potem przyszła matura i studia, które obronił w 1947 roku. Byuł żołnierzem AK i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1943 roku, jeszcze przed Powstaniem postanowił zostać księdzem.

Po wojnie nauczył w szkole specjalnej i rektorem kościoła śióstw Wizytek w Warszawie. Dzieciom, które uczył zadedykował potem swoje zbiory m.in.: Zeszyt w kratkę oraz Patyki i patyczki. Uczył również w seminarium.

Zmarł 18 stycznia 2006 roku w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie. Został pochowany w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków, miejscu pochówku dla zasłużonych w Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Zostało to przeprowadzone wbrew jego woli. Ksiądz Twardowski chciał bowiem być pochowany na Powązkach.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.