Ruszyła kontrowersyjna przebudowa przy Szwedzkiej. „Zyskają rowerzyści i piesi”

Rozpoczęła się przebudowa przystanku autobusowego „Szwedzka 01”, aby usprawnić poruszanie się pieszym, pasażerom komunikacji miejskiej oraz rowerzystom” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Skrzyżowanie al. Solidarności i ul. Szwedzkiej przeszło przebudowę w 2019 r. Uprościliśmy układ ulic, likwidując wydzieloną jezdnię do skrętu w prawo w ul. Szwedzką lub jazdy na wprost w ul. Wileńską. Dzięki temu udało się wyznaczyć nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy oraz posadzić w „odzyskanym” północno-wschodnim narożniku 11 drzew. Z kolei ul. Wileńską zaślepiliśmy, aby ochronić wąskie praskie uliczki przez ruchem tranzytowym. 

Na etapie realizacji inwestycja budziła duże emocje wśród pobliskich mieszkańców. Jednak z perspektywy czasu można stwierdzić, że nowy układ się sprawdza. Skrzyżowanie łatwiej jest pokonać samochodem, na rowerze i pieszo. Mimo zaślepienia ul. Wileńskiej dojazd został zachowany na wszystkie posesje. 

KONIEC Z KOLIZYJNYM UKŁADEM RUCHU

Początkowo przebudowa miała obejmować też rejon pobliskiego przystanku autobusowego „Szwedzka 01”. Wyłączyliśmy go jednak z zakresu prac, aby razem z Zarządem Transportu Miejskiego i ówczesnym Biurem Polityki Mobilności i Transportu znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla tego miejsca. 

A było ono dotąd szczególnie niewygodne. Dotychczasowa droga dla rowerów biegła w poprzek przystanku, piesi w drodze z wiaty do autobusu musieli ją przekroczyć. Sytuację komplikował usytuowany pośrodku peronu przystankowego wjazd na teren budynku mieszkalnego. Do tego dochodziła fatalna, wymagająca remontu nawierzchnia chodnika. 

Konieczność zmian nie ulegała więc wątpliwości. Tym bardziej, że od ubiegłorocznej jesieni poruszanie się w obrębie przystanku zostało utrudnione. Wspólnota Mieszkaniowa „Wileńska 18” ogrodziła biało-czerwonymi słupkami i barierkami fragment swojej posesji. Chodnik wzdłuż budynku, choć służący wszystkim mieszkańcom, formalnie stanowi bowiem własność Wspólnoty. Zarządca terenu podkreślił ten fakt, stawiając informujące o tym tablice.

DODATKOWE MIEJSCE DLA PIESZYCH I ROWERZYSTÓW

Przebudowa przystanku właśnie się rozpoczęła. Przede wszystkim zlikwidujemy zatokę autobusową. Nie jest ona niezbędna, bo jest wyznaczona obok buspasa, a przystanek „Szwedzka 01” obowiązuje jako stały dla większości linii autobusowych kursujących al. Solidarności. Pozwoli to wygospodarować dodatkowe miejsce dla pieszych i rowerzystów – wiatę przesuniemy bliżej krawędzi jezdni, a drogę dla rowerów poprowadzimy na jej tyłach. Tym samym zniknie istniejący do tej pory ciąg pieszo-rowerowy. 

Wyremontujemy peron przystankowy i fragment chodnika. Przechodzący przez środek peronu wjazd na teren bloku przy ul. Wileńskiej 18 zlikwidujemy. Mieszkańcom budynku pozostaną nadal dwa wjazdy – pierwszy od al. Solidarności po zachodniej stronie bloku, a drugi od ul. Wileńskiej. Droga serwisowa zostanie więc zachowana, a jednocześnie będzie zapewniony prawidłowy dojazd pojazdów uprzywilejowanych, w tym straży pożarnej.

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Prace planujemy zakończyć jesienią. Ich efekt przyczyni się do poprawy funkcjonalność rejonu przystanku „Szwedzka 01” – jego obsługa będzie sprawna i bezpieczna przy jednocześnie bezkonfliktowym i wygodnym przebiegu trasy rowerowej. 

Dla pieszych i rowerzystów mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość – w tym roku wyremontujemy ciąg pieszo-rowerowy na al. Solidarności wzdłuż budynku Wileńska 16. Stanie się to w ramach realizacji elementu jednego z projektów z Budżetu Obywatelskiego, na który głosowało aż 31 046 mieszkańców. Składa się on z kilku części, obejmujących również remonty chodników i dróg dla rowerów na ulicach Grójeckiej, Racławickiej, Broniewskiego i Wybrzeże Szczecińskie” – dodaje ZDM

Konflikt:

Spór Mieszkańców pobliskiego budynku z ZDM trwał kilka lat. W tym czasie mieszkańcy ustawili barierki na chodniku, które miały uniemożliwić jazdę rowerzystą co zwiększyło bezpieczeństwo pieszych. Teraz przystanek zostanie przeniesiony na jezdnie, a zatoczka zostanie zlikwidowana.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c