Rybna – spacer jak 100 lat temu [NASZE ZDJĘCIA]

Na rogu Rybnej i Grochowskiej mieścił się kiedyś sklep warzywniczy.  Po sklepie zostały tylko zamienne schodki, a na Rybnej zatrzymał się czas.

Rybna1

fot. Warszawa w Pigułce/Rybna widok od strony ulicy Grochowskiej

Ulica Rybna znajduje się na Kamionku. Biegnie od ulicy Grochowskiej i przecina Kamionkowską, by skończyć na Drewnickiej. To jedna z niewielu ostatnich ulic w Warszawie z kocimi łbami i rynsztokiem!

Warto napisać tez kilka słów o latarniach. To oryginalne „pastorały” z wzorem z 1923 r. Są one zdobione charakterystycznymi zawijasami na szczycie. Pochodzą z sąsiedniej ulicy Podskarbińskiej oraz ulicy Dubieńskiej. Początkowo po odrestaurowaniu miały być ustawione na zbiegu Grochowskiej, Mińskiej i Bliskiej. Później padł pomysł, by przy okazji remontu ulicy Francuskiej przenieść je na Saską Kępę.

Rybna Latarnia

fot. Warszawa w Pigułce

Klimatu dopełniają charakterystyczne modernistyczne kamienice z wykuszami. Latem z okolicznych balkonów można obserwować hodowane na strychu stadko białych gołębi.W podwórku znajdziemy kapliczkę, charakterystyczny element starych kamienic. Jest piękna, kolorowa i doskonale zachowana.

U zbiegu ulicy Rydnej z ulicą Grochowską znalazł swoje miejsce mural:

Loesje

fot. Warszawa w Pigułce

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.