Rząd wprowadza surowy zakaz. Niektórzy mogą być zrozpaczeni

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do wprowadzenia znaczących zmian na rynku paliw stałych. Projekt nowego rozporządzenia przewiduje istotne ograniczenia w sprzedaży węgla gospodarstwom domowym od 1 lipca 2029 roku. Innymi słowy powietrze będzie czystsze, ale portfele Polaków dużo lżejsze.

Fot. Warszawa w Pigułce

Projekt rozporządzenia jest częścią realizacji kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo planuje również zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które mają wprowadzić zakaz obrotu węglem kostką, orzechem, groszkiem i miałem w sektorze bytowo-komunalnym od 1 lipca 2029 r.

Kluczowe zmiany obejmują:

  1. Zakaz sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym od 1 lipca 2029 r.
  2. Dopuszczenie do obrotu tylko paliw sortymentu orzech i groszek, przeznaczonych dla klasowych urządzeń grzewczych spełniających określone normy.
  3. Wprowadzenie nowych nazw sortymentów paliw, mających przeciwdziałać tzw. greenwashingowi.
  4. Stopniowe zaostrzanie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Od tego dnia do obrotu będą wprowadzane jedynie paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych. Parametry jakościowe tych paliw mają być zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5, co oznacza, że zawartość popiołu musi być na poziomie do 7 proc., wartość opałowa od 26 MJ/kg, a zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.

Lepsza jakość spalonego węgla to także mniejsze zanieczyszczeniem ale oznacza to także wyższe ceny dla konsumentów. Dla mniej zamożnych Polaków oznaczać to będzie duże obciążenie finansowe i potencjalne problemy z domowym budżetem.

Zmienią się też nazwy

Nowe przepisy przewidują również zmiany w nazewnictwie sortymentów paliw. Na przykład, nazwy takie jak „ekogroszek” czy „ekomiał” zostaną zastąpione odpowiednio przez „węgiel groszek” i „węgiel miał”. Ma to zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd co do ekologicznego charakteru paliwa.

Rozporządzenie zakłada stopniową zmianę parametrów sprzedawanego węgla, co ma dać czas producentom i użytkownikom na dostosowanie się do nowych wymagań. Planowane jest systematyczne zmniejszanie maksymalnej zawartości siarki oraz wilgoci w węglu kostce, orzechu, groszku i miale.

Warto przypomnieć, że od 1 czerwca 2020 r. obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu węgla brunatnego do celów grzewczych dla gospodarstw domowych. Od 1 lipca 2025 roku analogiczny zakaz ma objąć sprzedaż paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl