Rzecznik praw dziecka ostro o strajku pielęgniarek: „narusza prawo dziecka do ochrony zdrowia i życia”

„Zespół kontrolny przeprowadził badanie, w trakcie którego ustalono, że sytuacja bezpośrednio naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia dzieci pod opieką Centrum” – pisze Marek Michalak w piśmie wysłanym do Konstantego Radziwiłła, Ministra Zdrowia.

Fot. Pixabay / Rzecznik Praw Dziecka

Fot. Pixabay / Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka z niepokojem przyjął informację o „odejściu od łózek pacjenta” części personelu medycznego w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Natychmiast podjął decyzję o bezzwłocznym przeprowadzeniu badania sprawy na miejscu. „Zespól kontrolny przeprowadził badanie, w trakcie którego ustalono, że sytuacja bezpośrednio naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia dzieci pod opieką Centrum” – pisze Marek Michalak – „Placówka prowadzi leczenie najciężej chorych dzieci, przeprowadza wysokospecjalistyczne procedury medyczne i ratunkowe, niezachowanie ciągłości jej pracy jest niedopuszczalne. Dzieci nie mogą ponosić konsekwencji konfliktu pomiędzy dorosłymi”  – dodaje RPD. Rzecznik zwrócił się do szefa resortu zdrowia o podjęcie pilnych działań mających na celu pełne zabezpieczenie prawa dziecka do ochrony życia i zdrowia.

Na apel w imieniu Ministra Zdrowia odpowiedział Jarosław Pinkas, Sekretarz Stanu:
„Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację w Instytucie i pozostaje w stałym kontakcie z Dyrekcją CZD” – czytamy w odpowiedzi. W dalszej części czytamy jak wygląda sytuacja w CZD:
„Rodzice pacjentów zostali powiadomieni o wstrzymaniu przyjęć planowych. W dniu 24 maja br. wypisano do domu 78 pacjentów. Wszystkim pacjentom wymagających transportu został zapewniony transport przez szpital. Rodziny pacjentów zostały poinformowane o zmianie lokalizacji miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych. Protest nie jest prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziale neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka.”

Minister nadmienia, że już 8 września wydał rozporządzenie podnoszące świadczenie pielęgniarek i położnych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c