Rzecznik Praw Obywatelskich w obronie deklaracji LGBT+

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, skierował do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy list, w którym gratuluje podjętych działań zawiązanych z „Warszawską polityką miejską na rzecz społeczności LGBT+”

Fot. Pixabay

Rzecznik przypomniał w nim, że Polska zajmuje 39 miejsce na 49 państw w przeglądzie stanu ochrony prawnej na jaką mogą liczyć w państwach europejskich osoby LGBT. Od lat najgorzej ocenianym jest poziom ochrony prawnej przed przestępstwami z nienawiści. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla w liście, że sytuacja osób LGBT+ w prawie polskim od lat nie ulega zmianie.
– Ze skarg obywateli, które otrzymuję w ramach swojej działalności wyraźnie wynika jednak, że w większości obszarów życia osoby te nieustannie spotykają się z dyskryminacją, odrzuceniem, a nawet przemocą motywowaną uprzedzeniami. Należy więc postulować konieczne zmiany prawne – pisze w liście Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla konieczność uzupełnienia podstawy programowej dla wszystkich typów szkół o treści dotyczące praw człowieka i edukacji antydyskryminacyjnej. Postuluje, aby samorządy korzystały z dostępnych im narzędzi, w celu poprawy sytuacji grup szczególnie narażonych na dyskryminację, w tym osób LGBT+.
Adam Bodnar wyraził nadzieję, że podpisana deklaracja to początek zmian, zarówno w Warszawie, jak i innych samorządach.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.