Rzeź Ochoty. Niemcy dostają posiłki. Ginie K. K. Baczyński. Kalendarium Powstania Warszawskiego: 4 sierpnia

4 sierpnia to, pomimo dużych sukcesów w walkach, czarna kartka w kalendarzu Powstania. Na Ochotę przychodzi brygada RONA, która morduje, gwałci i grabi mieszkańców, a w Pałacu Blanka ginie Krzysztof Kamil Baczyński.

Fot. Grafika Patriotyczna

Fot. Grafika Patriotyczna

Powstanie ogarnęło już całą Warszawę. Najcięższe walki trwają w całym Śródmieściu, w szczególności w Al. Jerozolimskich, na Żoliborzu, Ochocie, a nawet w rejonie Izabelina, Sierakowia i Truskawia. Himmler przysyła posiłki pod dowództwem Heinricha Reinefartha i Oskara Dirlewangera, które rozlokowują się na Woli. Na Ochotę przybywa Rosjanin polskiego pochodzenia, gen. Kamiński, zbrodniarz wojenny i morderca. Rozpoczyna on rzeź Ochoty, która będzie trwała przez kolejnych 21 dni, aż do 25 sierpnia. Mordowano ludzi w szpitalach, obozie przejściowym, w budynku Instytutu Radowego i Kolonii Staszica. Łącznie wymordowano 10 000 osób, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Tego dnia zginął także jeden z czołowym polskich poetów: Krzysztof Kamil Baczyński. Zastrzelił go strzelec wyborowy, gdy Baczyński stał na warcie. 1 września zginęła także jego żona: Barbara Drapczyńska. Cześć ich pamięci.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.