„Sezon na jeża”. Co zrobić, kiedy znajdujemy ranne zwierzę?

Jeże opuszcza swoje siedziby i wędrują wgłąb miasta. W naszym ekosystemie czują się świetnie. Coraz więcej czytelników pisze do nas i pyta co zrobić, gdy znajdą jeża w środku betonowej dżungli, jak postępować z rannym zwierzęciem i gdzie to zgłosić?

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Z pytaniami udaliśmy się do kierownika Ekopatrolu Piotra Mostowskiego.

„Jeże wybudziły się z letargu i wchodzą w nasz ekosystem. Dodatkowo wiosna to czas pielęgnacji zieleni. Znane miejsca bytowania jeży są chronione i omijane, pojawiają się jednak nowe.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, kiedy spotkamy na swojej drodze jeża to rozpoznanie. Jeże świetnie radzą sobie w mieście i mają swoje siedziby m.in. w wysokich trawach, parkach czy skwerach, dlatego nie powinniśmy na siłę próbować pomóc im w dostaniu się np. do lasu.

Jeżeli zwierzę jest ranne lub znajduje się w środku miasta, z dala od zieleni możemy wezwać do niego pomoc. Pierwsza i najważniejsza zasada w tym przypadku to zakaz dotykania jeża. Poza licznymi chorobami odzwierzęcymi, którymi możemy się zarazić, narażamy się także na podrapanie i pogryzienie. Wtedy podaje się poszkodowanemu szczepionkę przeciw tężcowi, a jeża poddaje się obserwacji w celu potwierdzenia lub wykluczenia wścieklizny. W zależności od objawów może ona potrwać od 15 do 21 godzin.

Jeż na Grochowie. Fot. Radny Marek Borkowski

Jeż na Grochowie. Fot. Radny Marek Borkowski

Idealnie, kiedy mamy jakiś karton. Wtedy możemy zwierzę przykryć, by nie uciekło i wezwać ekopatrol. Straż miejska dysponuje patrolami całą dobę, by zapewnić płynność interwencji. Od godziny 6 do 18 pracuje jeden patrol. Kolejne dwa w godzinach 9-21. W międzyczasie od 7 do 19 dołączają się 3-4 kolejne oraz od 19 do 7 rano jeszcze 2-3. Łącznie zwierzętom na terenie m. st. Warszawy pomaga 46 osób.

Zgłaszając dane zdarzenie należy pamiętać, że jeże są małe. Nie wystarczy więc powiedzieć np. Targowa, ale wskazać miejsca szczególne np. przy wejściu do sklepu X. Wtedy strażnicy jak najszybciej dojadą do poszkodowanego zwierzęcia.” – radzi kierownik Ekopatrolu.

Prognozuje się, że interwencji dotyczących jeży będzie w tym roku mniej niż w zeszłym. W całym 2015 roku ekopatrol pomógł aż 297 jeżom. W tym roku, póki co interwencję względem jeży podjęto 43 razy.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]