Sklepy zaczęły pobierać nową opłatę. Nowy trend coraz szybciej się rozprzestrzenia

W ostatnim czasie polscy konsumenci mogą zauważyć nowy trend w małych sklepach i lokalach gastronomicznych – pojawienie się dodatkowej opłaty przy płatnościach bezgotówkowych. Tzw. „usługa finansowa” staje się coraz bardziej powszechna.

Fot. Shutterstock

Wprowadzenie dodatkowej opłaty za płatności kartą czy telefonem nie jest przypadkowe. Właściciele małych biznesów od dłuższego czasu borykają się z rosnącymi kosztami utrzymania terminali płatniczych i prowizjami od transakcji bezgotówkowych. Sytuację pogorszyły ostatnie zmiany w prawie podatkowym, wprowadzenie Polskiego Ładu, a także trudności gospodarcze wywołane pandemią COVID-19.

„Usługa finansowa”, jak eufemistycznie nazwano tę opłatę, jest doliczana do rachunku klienta przy płatnościach bezgotówkowych. Jak informuje portal wnp.pl, który zbadał sprawę, wysokość opłaty waha się zazwyczaj od 0,5% do 2% wartości transakcji. Dla klienta płacącego za obiad 100 złotych oznacza to dodatkowy wydatek rzędu 50 groszy do 2 złotych.

Wprowadzenie nowej opłaty spotyka się z mieszanymi reakcjami klientów. Część rozumie trudną sytuację małych przedsiębiorców i akceptuje dodatkowy koszt jako cenę za wygodę płatności bezgotówkowych. Inni postrzegają to jako nieuzasadnione obciążenie i mogą rozważyć powrót do płatności gotówką lub zmianę ulubionego lokalu na taki, który nie stosuje dodatkowych opłat.

Przedsiębiorcy są najbardziej obciążoną grupą społeczną w Polsce

Sytuacja ta jest symptomem szerszego problemu, z jakim borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. Rosnące koszty prowadzenia działalności, skomplikowane przepisy podatkowe i biurokratyczne obciążenia sprawiają, że wielu przedsiębiorców balansuje na granicy rentowności.

Dodatkowym czynnikiem jest postępująca digitalizacja płatności. Z jednej strony, terminale płatnicze stały się niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego punktu handlowego czy usługowego. Z drugiej strony, koszty związane z ich obsługą nie zawsze są adekwatne do obrotów małych biznesów.

Wprowadzenie „usługi finansowej” przez małe biznesy może być początkiem szerszej debaty na temat przyszłości płatności w Polsce. Czy trend ten się utrzyma i rozprzestrzeni na większe sieci handlowe? Czy może doprowadzi do regulacji rynku płatności elektronicznych?

Nowa opłata za płatności bezgotówkowe w małych sklepach i restauracjach jest odzwierciedleniem szerszych problemów ekonomicznych, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy. Choć może być postrzegana jako kontrowersyjna, stanowi próbę znalezienia równowagi między rosnącymi kosztami a oczekiwaniami klientów.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl