Stara Praga przestaje istnieć na naszych oczach. Warszawy nie stać, żeby stracić jej klimat!

Dziś wybraliśmy się z Portalem Warszawskim na Starą Pragę. Każdy z nas, ludzi zajmujących się i kochających Warszawę ma swoje miejsca, swoje zaułki i uliczki. Dziś wybraliśmy się od ulicy Grochowskiej, poprzez Kijowską, na ulicę Brzeską. Dla nas to miejsce szczególne. Tu przed laty narodził się pomysł na nasz portal.

Okiem Warszawy w Pigułce:

Chodząc po Pradze mieliśmy nadzieję na sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Zastaliśmy zawalone stropy i mnóstwo przemiłych ludzi niepewnych jutra. Stara Praga jest czymś unikatowym, czymś czego nie możemy stracić. To kawałek oryginalnie zachowanej przedwojennej Warszawy. Tu jej klimat czuć na każdym rogu, w każdym podwórku. Nie jest tu niebezpiecznie. jest smutno. Czy wiecie, że na Brzeskiej można w oficynie zobaczyć kawałek nieba? Bynajmniej nie patrząc w gorę, ale w okna kamienic, w których zawaliły się stropy i nie ma dachu. W jednym z takich podwórek kawałek cegły spadł dosłownie obok głowy naszej redaktor. Tu żyją ludzie. Bez kanalizacji i bez ciepłej wody. W stolicy europejskiego kraju, w XXI wieku.

Na osobną wzmiankę zasługuje Budynek pomocniczy Dworca Terespolskiego – budynek położony na Pradze Północ, przy ul. Kijowskiej 8.

Kochamy to miejsce. Jest przepiękny, magiczny i Proszę Państwa. Warszawy nie stać, żeby go stracić!

„Budynek powstał na początku XX wieku niedaleko peronów Dworca Terespolskiego, w rejonie ul. Brzeskiej  i pełnił bliżej niesprecyzowane funkcje pomocnicze dla stacji kolejowej. Nie został zniszczony podczas II wojny światowej, w dokumentach Biura Odbudowy Stolicy został opisany jako parterowy, murowany o drewnianych stropach. W kolejnych latach został przekształcony w budynek mieszkalny dla rodzin pracowników Polskich Kolei Państwowych. Ze wspomnień jednego z mieszkańców wiadomo, że mieszkały tam m.in. rodziny Socjuszy, Niewiadomskich, Bruchajzerów, Mazurków, Rolków oraz Rosolaków. Budynek położony jest obecnie w zaroślach, blisko nasypu linii średnicowej, mniej więcej na osi ul. Mackiewicza.”

Za: wikia

Już niedługo to miejsce ma przestać istnieć, by ustąpić miejsca Trasie Świętokrzyskiej

Okiem Portalu Warszawskiego:

Portal Warszawski i Warszawa w Pigułce eksplorowały dziś cudowną Pragę. Niestety jesteśmy pełni smutku, gdyż dużo rzeczy idzie do wyburzenia w ramach budowy trasy Świętokrzyskiej. W ciągu roku, maksymalnie 2 lat przestanie istnieć kilka budynków!

Rozmawialiśmy dziś z mieszkańcami Pragi i czują się bezradni.
Abstrahując od tego, że jest nie do uratowania piękny dom kolejarza, zbudowany z palonej cegły na ulicy Kijowskiej, to dramat zaczyna się przy ulicy Brzeskiej.
Okazuje się, że kamienice od nr 7 do 9 będą wyburzane, a dokładnie ich stare oficyny. Mogliśmy pomylić numery, za co przepraszamy! Swoją drogą oficyny te są już wysiedlone, a w niektórych brak dachów spowodowały, że są one całkowicie opuszczone. Ludzie dostali informację, że do roku 2018 zostaną przymusowo wysiedleni w nieznane miejsca.
Z tego co pamiętamy Praga miała być wspomożona pieniędzmi w ramach rewitalizacji tej części Pragi…

To jest niewiarygodne z jak wielką pieczołowitością miasto rujnuje zabytkowe, już w tej chwili, połacie miasta!

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]