Strażnicy miejscy szukają hien cmentarnych

Wzmożona aktywność osób kradnących z nagrobków znicze i kwiaty, profanujących groby i pomniki, dokonujących rozbojów na osobach odwiedzających cmentarze – głównie przeciw takim zachowaniom tzw. „cmentarnych hien” będą ukierunkowane działania stołecznych strażników w trakcie ostatnich dni października i pierwszych dni listopada. Przez 5 dni – od czwartku 29 listopada do poniedziałku 2 listopada – w ramach akcji „Hiena” strażnicy zabezpieczać będą wszystkie warszawskie nekropolie i ich okolice.

Fot. Straż miejska

Fot. Straż miejska

Jak co roku działania „Hiena” będziemy prowadzić w godzinach wieczorno-nocnych. Późnymi wieczorami i w nocy będziemy zwracać szczególną uwagę na złodziei, którzy w okresie święta Wszystkich Świętych oraz Zaduszek działają wyjątkowo aktywnie i kradną przyniesione na cmentarze wieńce, kwiaty, znicze. Prowadzone przez nas od lat działania przynoszą efekty. W 2013 roku w ręce strażników „wpadło” pięć „cmentarnych hien”. W ubiegłym roku nie odnotowaliśmy już przypadków kradzieży. Liczymy na to, że również i w tym roku obecność strażników odstraszy potencjalnych złodziei – mówi zastępca naczelnika Oddziału Specjalistycznego Straży Miejskiej m.st. Warszawy Bogdan Sadlej. Apeluje również, by wiązanki czy znicze ustawiać na grobach możliwie jak najpóźniej, aby uniemożliwić potencjalnym złodziejom kradzież. Naczelnik przypomina też, aby w trakcie porządkowania grobów nie pozostawiać bez nadzoru przedmiotów osobistych, takich jak torebki czy portfele. Jeśli jest taka możliwość, na cmentarz należy zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy. Należy też zwrócić uwagę, aby nie pozostawiać cennych rzeczy w samochodach zaparkowanych w rejonie cmentarzy.

W trakcie ubiegłorocznych działań „Hiena” funkcjonariusze reagowali natychmiast w przypadkach m.in. zakłócania porządku publicznego. Ujawnili również kilka przypadków spożywania alkoholu. Z okolic cmentarzy, jak i z samych nekropolii podjęli również kilka osób znajdujących się w stanie nietrzeźwości. Nie zostały odnotowane przypadki kradzieży.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.