Świetna wiadomość! Na dachu E. Wedel postawiono coś niezwykłego!

Nie byłoby bez nich nasion i owoców. Znaczenie pszczół dla bioróżnorodności i dla ludzkości, jest ogromne, o czym regularnie przypominają polscy i zagraniczni eksperci. Dlatego teraz na dachu fabryki Wedel będą teraz powstawać słodkości produkowane przez pszczoły.

Fabryka Wedla mieści się przy ul. Zamoyskiego na warszawskiej Pradze Południe od lat 30. XX wieku. O tym, że wytwarzane są tu czekoladowe tabliczki, kultowe pianki Ptasie Mleczko czy ręcznie dekorowane Torciki Wedlowskie wiedzą zapewne wszyscy miłośnicy czekolady.

To jednak nie wszystko, w tym budynku, a dokładnie na jego dachu, powstaje jeszcze inny rodzaj słodkości – miód. Założoną dwa lata temu pasieką, opiekują się podopieczni Stowarzyszenia Serduszko – młodzi ludzie w wieku 15-26 lat, którzy uczą się w ten sposób troski o środowisko oraz podstaw przedsiębiorczości.

Pomysł na pszczoły pojawił się przy realizacji poprzedniej edycji projektu „Wsparcie w Starcie!”, realizowanego na rzecz usamodzielniania młodzieży u progu dorosłości i młodych dorosłych z rewitalizowanych dzielnic tj. Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka. Część projektu stanowi nauka przedsiębiorczości w praktyce – młodzież w ramach inicjatywy prowadzi przyczepę gastronomiczną, działania eventowe oraz miejskie pasieki. Jedna z nich zlokalizowana jest właśnie na dachu fabryki Wedla, z którym łączy nas wieloletnia współpraca – mówi Aleksandra Smolińska ze Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.

Dziesięcioma ulami na dachu wedlowskiej fabryki zajmuje się 12 podopiecznych Stowarzyszenia. Są odpowiedzialni za kompleksową opiekę nad pasieką – od składania ramek stanowiących konstrukcję uli, po wirowanie i pozyskiwanie miodu. W każdym ulu mieszka obecnie ok. 40-60 tys. pszczół, lecz jeden jest wyjątkowy – stanowi dom dla ok. 90 tys. niezwykłych stworzeń. Z jednego ula uzyskuje się średnio 22 do 27 litrów miodu.

W Warszawie przy dobrych warunkach udaje się podwoić liczbę pozyskiwanego miodu, jednak dużo zależy od pogody. W związku z tym, że nie prowadzimy pasieki towarowej (czyli takiej, z której celem jest pozyskanie miodu do sprzedaży) to nie śrubujemy wyniku ilościowego, chodzi przede wszystkim o dobrostan pszczół, edukację młodzieży i uwrażliwianie jej na kwestie środowiskowe. Młodzi ludzie zyskują możliwość wpływu na otoczenie i odegrania roli w walce o ochronę pszczół, czyli zwierząt, bez których nie moglibyśmy cieszyć się warzywami, owocami czy kwiatami – mówi Aleksandra Smolińska.

Rola pszczół dla kondycji otaczającego nas świata jest nieoceniona. Jako firma, w której tworzymy produkty budzące pozytywne emocje u wszystkich pokoleń, dokładamy wszelkich starań, aby i te młodsze mogły w przyszłości korzystać z owoców bioróżnorodności, którą zawdzięczamy m.in. pszczołom. Podczas wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci zrealizowaliśmy wiele projektów, które zawsze cechowała wymiana wiedzy – ule na dachu naszej fabryki są kolejnym z nich. Odpowiedzialność społeczna, rozumiana również jako wsparcie lokalnych inicjatyw i wrażliwość na kwestie środowiskowe, jest wpisana w nasze wartości organizacyjne. Cieszę się, że współpraca ze Stowarzyszeniem stanowi istotną część działań z tego obszaru – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej LOTTE Wedel.

Wedel jako odpowiedzialna firma chętnie wspiera lokalne inicjatywy i angażuje się w działania na rzecz środowiska. Na początku tego roku całkowicie wyeliminowano ze stołówki pracowniczej plastikowe naczynia i sztućce, zastępując je biodegradowalnymi zamiennikami. Wydarzeniu towarzyszyła akcja edukacyjna, złożona z wystawy w przestrzeni fabryki oraz konkursu dla pracowników. Firma jest również partnerem projektu „Ogrody Polsko-Niemieckie”, w ramach którego rewitalizowana jest zielona przestrzeń w Parku Skaryszewskim w okolicy siedziby firmy. Ule na dachu wedlowskiej fabryki to nie jedyna wspólna inicjatywa Wedla i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci dedykowana tym pożytecznym istotom. Z okazji tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół zaplanowano dla pracowników m.in. aukcję miodów pozyskanych z wedlowskiej pasieki. Wedel wspiera także budowę farmy na Wawrze, która stanowić będzie przyjazną przestrzeń edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym korzystanie z dobrodziejstw przyrody w ramach warsztatów ogrodniczych i gospodarskich. Pasieka, której nie mogło zabraknąć na takim terenie, już stoi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.