Szczenięta, pyton, kaczki i świnka wietnamka. Co jeszcze i gdzie znajduje Eko Patrol? [MAPKA]

Szczenięta pozostawione w rozgrzanym samochodzie, pisklęta kacząt uwięzione w studzience kanalizacyjnej, pyton tygrysi ukryty w lesie, świnka wietnamka spacerująca na Żoliborzu, czy lis polarny błąkający się po ulicach miasta – to tylko kilka przykładów z tysięcy interwencji dotyczących zwierząt jakie w tym roku przeprowadzili strażnicy miejscy. W pierwszym półroczu 2015 r. straż miejska przyjęła niemal 17 tys. zgłoszeń i odłowiła ponad 4,5 tys. zwierząt.

Fot. Eko Patrol

Liczba interwencji Eko Patrolu. Fot. Eko Patrol

W pierwszym półroczu 2015 r. do straży miejskiej wpłynęło 16 549 zgłoszeń dotyczących zwierząt. Stanowiły one 7,2% wszystkich zgłoszeń, które w tym okresie wpłynęły do warszawskiej straży miejskiej.

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z terenu dzielnic: Mokotów (1749) – 10,5% wszystkich zgłoszeń, Śródmieście (1579) – 9,5%, Praga Południe (1378) – 8,3%. Natomiast najmniej zgłoszeń wpłynęło z dzielnic: Wesoła (312) – 1,8%, Wilanów (331) – 2%, Rembertów (348) – 2,1%.

W porównaniu do I półrocza 2014 r., w 16 dzielnicach odnotowano wzrost liczby zgłoszeń dotyczących zwierząt. Najwyższy wzrost liczby zgłoszeń odnotowano w dzielnicach ościennych. O 46,2% zgłoszeń więcej wpłynęło z dzielnicy Ursus, o 32,8% wzrosła liczba zgłoszeń z dzielnicy Rembertów i o 24,4% więcej próśb o podjęcie interwencji w związku ze zwierzętami wpłynęło z dzielnicy Włochy.

Rodzaje odłowionych zwierząt. Fot. Eko Patrol

Rodzaje odłowionych zwierząt. Fot. Eko Patrol

Wprawdzie są to dzielnice z których w ujęciu ogólnym wpływa najmniej zgłoszeń, to jednak właśnie w dzielnicach, które są uznawane za tzw. sypialnie Warszawy widoczny jest wyraźny wzrost aktywności mieszkańców. Niewykluczone, że jest to związane z rozwojem tych dzielnic i powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych na terenach m.in. żerowisk zwierzyny dziko żyjącej – mówi Piotr Mostowski Kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy – Poza tym wraz z mieszkańcami na nowe osiedla wprowadzają się też przecież zwierzęta domowe, są więc i zgłoszenia dotyczące zwierząt bezpańskich czy prośby o podjęcie interwencji w związku z uchylaniem się właścicieli zwierząt od obowiązków, chociażby wyprowadzania psów na smyczy, czy sprzątania po nich nieczystości – dodaje.

Tylko w dwóch dzielnicach odnotowano spadek liczby zgłoszeń. Z rejonu Białołęki wpłynęło o 18,2% zgłoszeń mniej, a z Pragi Północ spadek liczby zgłoszeń wyniósł 3,6%.
48,7% wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły do straży miejskiej dotyczyło bezpańskich, porzuconych, agresywnych psów i zwierząt wyprowadzanych bez zwykłych lub nakazanych środków ostrożności wymaganych przy trzymaniu zwierząt. W okresie wiosennym znaczna część interwencji dotyczyła ptaków i wyniosła 20,1% ogółu zgłoszeń. Natomiast 10,2% kolejnych związana było z migracją dziko żyjących zwierząt na terenach miejskich.

 

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]