Szczepionki dwóch koncernów skuteczne przeciw indyjskiemu wariantowi

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na skuteczność szczepionek. W poniedziałek opublikowano wyniki.

Fot. Shutterstock

Naukowcy pobrali krew od zaszczepionych amerykanów. W Stanach nadal większość obywateli zaszczepionych jest szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderna więc zbadano te dwa preparaty.

Próbki poddano działaniom wariantów B.1.617 i B.1.618 – tych, które zidentyfikowano w Indiach. Następnie dodano komórki laboratoryjne i obserwowano ile z nich zostanie zakażonych. Naukowcy zauważyli, że liczba przeciwciał jest mniejsza. „Jest ich wystarczająco dużo, aby wykonać swoją pracę, w związku z tym wierzymy, że te szczepionki pozostaną bardzo skuteczne” – stwierdził Nathaniel Landau, główny autor badania.

Oznacza to, że szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna są skuteczne przeciwko nowym wariantom z Indii. Nie oznacza to jednak, że szczepionki innych koncernów nie działają. Amerykanie badali bowiem tylko te szczepionki, którymi obecnie szczepią się ich rodacy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c