Szczyt NATO bez prądu w stolicy? „Możliwa” też katastrofa samolotu i użycie ładunków wybuchowych

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że wystąpienie tzw. „blackoutu”, czyli awarii systemów elektroenergetycznych jest „możliwe”. W pięciostopniowej skali prawdopodobieństwo takie zdarzenia oceniono na 3,8.

Szczyt NATO w Lizbonie, 20 listopada 2010. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Szczyt NATO w Lizbonie, 20 listopada 2010. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Równie prawdopodobna jest też katastrofa w ruchu lotniczym i użycie broni oraz ładunków wybuchowych:

„W Polsce nigdy nie było ataku terrorystycznego, nie można zatem wyliczyć prawdopodobieństwa na podstawie danych historycznych.  Dlatego konieczne jest skorzystanie z metod eksperckich. Porównywane są zmiany trendów z ostatnich kilku lat i na tej podstawie jest szacowane ryzyko wystąpienia zagrożenia. Ryzyko użycia broni, bądź ładunku wybuchowego określono na 3,8 w pięciostopniowej skali. Tak samo określono prawdopodobieństwo katastrofy w ruchu lotniczym. W przyjętej przez RCB skali oznacza to wynik między: „możliwe” a „prawdopodobne” ze skutkami ocenianymi jako „średnie”” – pisze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

„To jest zagrożenie, które zawsze pojawia się przy tego typu imprezach. Porównując to jednak do Euro 2012, widać zmianę postrzegania. Wtedy podstawowym zagrożeniem były bójki i naruszenia porządku prawnego, teraz zwraca się uwagę na wydarzenia mogące wywołać  panikę tłumu, która może być skutkiem m.in. zdarzeń terrorystycznych”  – tłumaczy dr Witold Skomra doradca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa  dodając, że służby powinny być gotowe na każdego rodzaju zagrożenie.

Fot. RCB

Fot. RCB


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c