Szyldy na Starym Mieście. Gdzie je znaleźć? Skąd pochodzą? [PORADNIK]

Szyldy są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki. Przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Warszawskie semafory zostały zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji plastycznej Starego Miasta. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowało poradnik poświęcony szyldom na Starym Mieście.

Mapa zabytkowych szyldów na Starym Mieście. Fot. Poradnik Stołecznego Konserwatora Zabytków

Mapa zabytkowych szyldów na Starym Mieście. Fot. Poradnik Stołecznego Konserwatora Zabytków

Powstawały one w trakcie odbudowy i są dziełem znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników. Szyldy są integralną częścią zabytku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W tym roku BSKZ opracowało publikację poradnikową pt. Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników. Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej została opisana historia szyldów semaforowych. Druga część przybliża zasady rozmieszczania i montażu szyldów, a także innych elementów reklamowych. Publikację zamyka katalog i plan lokalizacji semaforów wskazanych do ochrony. Na warszawskiej Starówce zachowała się do dziś większość oryginalnych semaforów, wykonanych podczas powojennej odbudowy. Ich stylistyka odwołuje się do wzorców z XVI i XVII wieku.

Niestety, w okresie ostatnich dwudziestu pięciu lat część szyldów powstałych po wojnie zniknęła z krajobrazu staromiejskiego. Współczesne reklamy umieszczane na kamienicach Starego Miasta powinny uszanować wygląd zabytkowych elewacji.

Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej (poniżej) i dla wszystkich zainteresowanych do odebrania bezpłatnie w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków: ul. Nowy Świat 18/20.

Poradnik można pobrać ze strony Stołecznego Konserwatora Zabytków: http://zabytki.um.warszawa.pl/sites/zabytki.um.warszawa.pl/files/Szyldy%20na%20Starym%20Mie%C5%9Bcie.%20Poradnik.pdf


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.