Tajemniczy cmentarz zadżumionych i najstarszy nagrobek w Warszawie. Tuż obok parkingu

Niewiele osób o tym wie, ale cmentarz choleryczny, nie jest jedynym cmentarzem epidemicznym w Warszawie. Była jeszcze jedna, dużo starsza nekropolia w której spoczęły ofiary dżumy. Obecnie z cmentarza został jeden tylko pomnik, który stoi na skwerku pomiędzy parkingiem, a chodnikiem.

Fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 3.0.

Pomiędzy ulicami św. Wincentego, Ostródzką i Malborską znajdziemy osamotniony pomnik poświęcony ofiarom dżumy z 1708 roku. Pod mogiłą spoczął ojciec z synem i córką. Fundatorem pomnika jest natomiast pozostała przy życiu matka, czego możemy dowiedzieć się z epitafium:

„Tu Michał Walemberger powietrzem ruszony z synem i córką leży, który od swey żony te pamiątkę odbiera, prosząc mijających do Boga o westchnienie na dusze leżących, w dzień drugi września wieku skończył, doczekał w rok Pański tysiąc siedemset ósmy”.

Nagrobek przeżył I i II Wojnę Światową, jego stan był jednak dość opłakany aż do 1997 roku, kiedy to dzielnica postanowiła go odnowić. Do tego czasu jednak naokoło powstały bloki, osiedla i parking dla samochodów. Obecnie pomnik stoi na skwerku pomiędzy wspomnianym parkingiem, a chodnikiem.

Najprawdopodobniej jest to najstarszy w Warszawie nagrobek, przynajmniej jeżeli liczy się te umiejscowione na powietrzu. Przewyższa wiekiem mogiły, które znajdują się przy Konkatedrze na Kamionku, a które sięgają czasów Kościuszki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.