Te osoby raczej nie zachorują na Covid-19. Najnowsze wyniki badań!

Tysiące naukowców od 2020 roku utworzyło grupę badawczą „COVID-19 Host Genetics Initiative” (HGI). W badaniach  uczestniczy też Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pod kierownictwem prof. Marcina Moniuszko, realizowany we współpracy z polską firmą biotechnologiczną IMAGENE.ME. Postępy opublikowano w magazynie Nature.

Fot. Shutterstock

W ramach badań przeanalizowano dane od ponad 125,5 tys. osób zakażonych SARS-CoV-2 i ponad 2,5 mln pacjentów kontrolnych. Co ważne dane pochodziły z 25 krajów więc wnioski nie zależały od długości czy szerokości geograficznej.

Cytowana przez PAP dr Karolina Chwiałkowska, uczestnicząca w badaniu, tłumaczy, że zidentyfikowano szereg genów, które odgrywają rolę w procesach tworzących warstwę pokrywającą nabłonek pęcherzyków płucnych. „To m.in. gen SFTPD, kodujący jedno z białek uczestniczących we wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, chroniąc tym samym płuca przed wdychanymi mikroorganizmami. Jego rekombinowany fragment wiąże się z białkiem wirusa SARS-CoV-2 i potencjalnie hamuje wiązanie z receptorem dla białka na powierzchni komórek ludzkich — ACE2. To oznacza, najprościej rzecz ujmując, że osoby posiadające określony wariant genu SFTPD są mniej podatne na zakażenie koronawirusem” – opisuje.

Jak zaznacza naukowiec dokonano ogromnego przełomu, bowiem potwierdzono wcześniejsze hipotezy. Okazało się bowiem, że gen kodujący wspominany receptor jest swoistą „bramą” dla SARS-CoV-2, przez którą wirus może wnikać do komórek ludzkich. Taką hipotezę stawiano już w 2020 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.