Te regiony Polski mogą być objęte obostrzeniami

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał nowe wytyczne odnośnie obostrzeń. Wynika z nich, że niektóre powiaty mogą już niedługo zostać nimi objęte.

Fot. Warszawa w Pigułce

To, czy dany powiat zostanie objęty obostrzeniami czy nie zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od liczby zakażeń, po drugie od tego ile osób w danym regionie jest w szczepionych.

Wstępne założenia mówią, że podniesiona zostanie liczba zakażonych dla każdej strefy. Dla strefy żółtej – z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej – z 12 do 24.

Drugie kryterium to wyszczepialność mieszkańców. Jeżeli ze względu na zakażenia dane terytorium znajdzie się w strefie czerwonej, a poziom szczepień będzie powyżej średniego poziomu, to obszar będzie strefą żółtą. Analogicznie dla strefy żółtej, jeżeli poziom szczepień będzie powyżej średniego poziomu krajowego, obszar ten będzie nadal strefą zieloną.

Aktualnie żaden powiat nie spełnia jeszcze tych kryteriów. Na podstawie analiz eksperci wyłaniają jednak kilka powiatów, które mogą już wkrótce trafić na listę regionów z obostrzeniami. Są to m.in. trzy powiaty województwa podlaskiego: sejneński, siemiatycki i sokólski. Dodatkowo w powiatach tych wyszczepialność jest poniżej średniej krajowej. Również i powiaty jarosławski i bieszczadzki na Podkarpaciu zagrożone są obostrzeniami. Według nowych wytycznych w każdym z tych powiatów wystarczy kilkadziesiąt przypadków zakażeń, aby takie obostrzenia zostały wprowadzone.

Biorąc pod uwagę, że Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław są w pierwszej 10 miast o najwyższej wyszczepialności, jest niemal pewne, że metropolie te nie znajdą się w czerwonej strefie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c