Tej nocy nastąpi zaćmienie superksiężyca. Jakie będą warunki obserwacyjne w Warszawie?

Zaćmienie krwawego superksiężyca jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Po raz ostatni miało miejsce w 1982 roku, a kolejne wystąpi dopiero w 2033 roku. Nasz satelita znajdzie się wtedy bardzo blisko ziemi. Będzie o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj. Serwis dobrapogoda24.pl przygotował prognozę na ten dzień. Zobaczcie, jakie warunki obserwacyjne będą panowały w Warszawie.  

Warunki obserwacyjne w Polsce. Fot. Dobrapogoda24.pl

Warunki obserwacyjne w Polsce. Fot. Dobrapogoda24.pl

„Prognoza warunków obserwacyjnych na przeważającym obszarze kraju jest korzystna. W strefie zielonej spodziewamy się zachmurzenia małego lub okresowo niemal bezchmurnego nieba. Na obszarze żółtym zachmurzenie będzie umiarkowane i miejscami przejściowo duże, ale z szansą miejscami na większe przejaśnienia lub lokalne krótkotrwałe rozpogodzenia. Najgorsze warunki będą w strefie czerwonej, gdzie zaznaczy się przewaga zachmurzenia dużego, z niewielką szansą na zobaczenie zjawiska.” – informuje dobrapogoda24.pl

W czasie zjawiska Księżyc dla obserwatorów będzie większy o 14 % oraz o 30 % jaśniejszy od punktu na orbicie, gdy znajduje się w apogeum – najdalej od naszej planety. Obserwację należy zaplanować szczególnie między godz. 02:10, a 05:30. Maksimum przysłonięcia tarczy Księżyca przez cień Ziemi przypadnie na około godz. 04:47. Księżyc osiągnie perygeum przed godz. 04:00. Znajdzie się wówczas, w odległości 356 tys. 880 km od naszej planety. Będzie to najmniejszy dystans pomiędzy Księżycem, a Ziemią w tym roku. – dodaje serwis.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.