Uber zamówił 100 000 mercedesów? Planuje samoprowadzącą się flotę?

Agencja Reutersa nieoficjalnie dowiedziała się, że Uber zamówił 100 000 (!) mercedesów klasy S od Daimlera. Informacje te potwierdzają źródła agencji zarówno w Uberze, jak i Daimlerze. Co ważne mają one być wyposażone w system „samoprowadzenia” się, który Daimler ma wprowadzić do 2020 roku.

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion. Fot. Mercedes

Brzmi, jak fantastyka naukowa lub żart na prima aprilis, gdyby nie to, że podała to poważna agencja informacyjna. Wartość kontraktu to podobno 10 miliardów euro. 100 000 to wystarczająca liczba, by stworzyć autonomiczną flotę Ubera w miastach w których jest on teraz obecny. Samochody byłyby zapewne też wykorzystywane w Warszawie.

Daimler testował już samochody, które jeżdżą bez kierowców od dość dawna. Oficjalnie, pierwsze takie testy odbyły się w 2010 roku. Na razie jedynym samochodem, który w pełni przetestowano jest Mercedes F 015 Luxury in Motion. Kierowca może, lecz nie musi go prowadzić. Auto samo „widzi” inne samochody, przechodniów, sygnalizacje. Potrafi przewidzieć ruch innych kierowców, w tym zachowania niebezpieczne, samo się parkuje, daje znać światłami i klaksonem. Krótko mówiąc potrafi wszystko to, czego oczekujemy od dobrego kierowcy. Mercedesy mają być wyposażone w takie układy po 2020 roku.

Wprowadzenie do oferty Ubera takich aut oznaczałoby rewolucję na rynku. Flota byłaby w pełni zmechanizowana i nie potrzebowałaby kierowców. Znikają więc problemy prawne – kierowcy nie muszą mieć licencji, nie ma też kasy fiskalnej, bo płaci się za pomocą aplikacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c