Ulica Próżna właśnie sie zmieniła!
Ulica Próżna 24.11.2014
Początkowo nosiła nazwę Ogrodowa, ze względu na rozciągające się nieopodal ogrody. Później, w 1770 roku zyskała nazwę Próżna.
Ulica Próżna – widok od strony placu Grzybowskiego 24.11.2014
Pierwotnie Próżna nie dochodziła do Placu Grzybowskiego. Odgradzała ja kamienica z ogrodem należąca do rodziny Adolphow. Gdy nieruchomość trafiła w ręce Zofii i Abrama Idelsohnów można było zrealizować koncepcje polaczenia ulicy z placem.
Prozna 24.11.2014 – tu tradycja spotyka nowoczesność
Kamienica została rozebrana, a na jej miejscu stanęły trzy kamienice pod numerem 5,7, 9 i 10. Ulica w większości była zamieszkana przez ludność Żydowską. We wrześniu 1939 Próżna częściowo strawił pożar. Od listopada 1940 roku zachodnia cześć ulicy znajdowała sie w granicach getta. W 1941 granica getta została przesunięta na Plac Grzybowski, ulice Bagno i Wielką.
W czasie Powstania Warszawskiego pomiędzy domami 9 i 14 przebiegała barykada, która odcinała Próżna od placu Grzybowskiego. Podczas powstania spora cześć ulicy ulęgła zniszczeniu, jednak jej fragment ( domu nr 7,9,12 i 14) nie zostały zniszczone i są niemym świadkiem zagłady warszawskiego getta. W 1987 roku wpisano je do rejestru zabytków.
Kamienice przed restauracja.
Zrodlo: http://mapy.eholiday.pl/galeria-warszawa-warszawa-warszawa,46453.html, autor meeg88
Kamienice nr 7 i 9 przeszły remont i rewitalizacje w latach 2011-13. Znajduje sie tam kompleks biurowy Le Palais Office.
Obecnie również trwa remont. Pawilon pod nr 8 został zburzony, ulica została wyłożona granitowym brukiem, a parę tygodni temu ulice zamieniono w deptak!
Na koniec będzie troszkę sentymentalnie. Ulica Próżna zawsze kojarzyła mi się z tą piosenką Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Magdy Umer:
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.