Upał może zabić – pamiętaj o wodzie dla zwierząt

W letnie upalne dni pamiętajcie o wodzie dla zwierząt. Zapytaliśmy Dawida Fabjańskiego z Animal Rescue Poland o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami w upały.

Fot. Animal Rescue Poland

Fot. Animal Rescue Poland

„Najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Podczas upałów zwierzak szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać. Stąd jego zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Jeśli nie będzie mógł napić się wody, może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne. Ponadto każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Buda psa podwórkowego powinna stać w cieniu. Mimo że jeszcze wiele psów jest na łańcuchach w naszym kraju to nasi inspektorzy podczas kontroli proszą właścicieli aby w ciągu dnia dali możliwość psu wybrać miejsce gdzie chce przeczekać najgorętszą porę dnia. Długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu może skończyć się przegrzaniem, udarem cieplnym, szokiem termicznym, oparzeniami słonecznym. W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć. Ma to też swój drugi obraz. W momencie pozyskania informacji o zwierzęciu zamkniętym w pojeździe i braku możliwości ustalenia właściciela auta, nasi Inspektorzy, Policja, Straż Miejska czy inne służby ratownicze mają prawo wybić szybę w aucie w celu uratowania zwierzęcia. Zastanówmy się czy warto mieć starty w postaci wstawiania nowej szyby? Czy warto odpowiadać przed sądem za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt? I najważniejsze czy warto naszego pupila narażać na cierpienie? Aby ochłodzić zwierzaka w upalny dzień, warto spryskać go od czasu do czasu wodą lub przykryć go wilgotnym ręcznikiem. Na dłuższe spacery najlepiej wyprowadzać psy rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa. Małe zwierzaki (króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, kanarki itp.) nie powinny przebywać w upalny dzień na balkonie, gdyż ze względu na małą masę ciała są bardziej narażone na udar. Strzyżenie psów też daje duży efekt utraty nadmiernego ciepła. Podczas letnich skwarów zwierzęta wolno bytujące oraz bezdomne cierpią najbardziej zwłaszcza z pragnienia, ponieważ nie mogą same podać sobie miski z wodą. Pomóżmy im wystawiając przed dom miskę, wiaderko z wodą. To nic nie kosztuje a ratuje małe życie.” – powiedział Dawid Fabjański w rozmowie z redakcja Warszawy w Pigułce


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c