Upały powyżej 40 stopni, nawałnice, fala zgonów. To czeka mieszkańców Warszawy

Temperatury powyżej 40°C, fale upałów, silne wiatry, nawalne deszcze, czy gwałtowne zmiany ciśnienia to tylko niektóre ze skutków zmiany klimatu, na które narażeni będą mieszkańcy Warszawy. Ukazał się najnowszy raport Koalicji Klimatycznej.

Fot. Shutterstock

Raport Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy wyjaśnia, w jaki sposób skutki zmiany klimatu już dziś oddziałują na zdrowie mieszkańców stolicy. Ponadto w publikacji znalazły się prognozy na najbliższe dziesięciolecia.

Z raportu wynika, że każdego dnia występowania fali upałów w mieście następował wzrost dziennej liczby zgonów o 5,4 przypadków. W tym czasie wzrosła także liczba osób hospitalizowanych, przede wszystkim ze względu na choroby układu krążenia i oddechowego. Coraz większe staje się także zagrożenie powodowane przez silne wiatry, nawalne deszcze, czy gwałtowne zmiany ciśnienia. Niestety, to jedynie przedsmak tego co nas czeka.

Już za 30 lat w Warszawie maksymalne temperatury mogą sięgnąć ok. 43°C, a temperatury w przedziale 30–35°C występować będą przez ok. 22–23 dni w roku. W tym czasie częstość 3-dniowych fal upałów z temperaturami ponad 30°C wzrośnie o ok. 280 pkt proc., a w przypadku 5-dniowych fal upałów aż o 600 pkt proc.

– Warszawa posiada strategię adaptacji do zmiany klimatu. Teraz musimy zapewnić efektywne wdrażanie tego dokumentu. Jednak działania adaptacyjne nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli nie zatrzymamy wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze – komentuje współautor raportu dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Dlatego tak ważne jest, aby polskie władze już dziś rozpoczęły program odejścia od węgla, tak aby w 2030 roku nie był on już stosowany w krajowej energetyce. Zgodnie z badaniami naukowymi, aby powstrzymać zmianę klimatu, emisja gazów cieplarnianych w Polsce do tego roku musi spaść o 65%. Niezbędne jest także jak najszybsze dojście do neutralności klimatycznej, nie później niż w 2050 roku. Do osiągnięcia tych celów niezbędna jest współpraca rządu, samorządów, biznesu oraz społeczeństwa 

Dodatkową korzyścią z redukcji emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza m.in.: tlenków azotu i siarki, pyłów i innych. To kolejny argument za wprowadzaniem programów służących ograniczaniu wykorzystania paliw kopalnych do celów energetycznych.

Źródło: Koalicja Klimatyczna


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.