Urbex odwiedził Zakłady Mechaniczne Ursus [FILM]

Wczoraj pokazywaliśmy Wam zdjęcia z Ursusa autorstwa Szarego Burka. Dzisiaj film z odwiedzin w zakładach opublikował także użytkownik Sietra na swoim kanale na YouTube.

Wielu ludziom Ursus kojarzy się głównie z okresem PRL-u, kie to znaku towarowego używano do propagandowych plakatów promujących „przodowników pracy”. Historia fabryki jest jednak duzo starsza i zaczyna się w 1893 roku kiedy to grupa przedsiębiorców i inżynierów: Kazimierz Schonfeld, Kazimierz Matecki, Ludwik Rossman, Ludwik Fijałkowski, Stanisław Rostocki, Aleksander Radzikowski i Karol Strassburger założyło „Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe” produkujące armaturę. Znajdowało się ono przy ul. Siennej 15 w Warszawie. 14 lat później nazwę zmieniono na „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów” i zaczęto produkować tam silniki spalinowe. Tak to się właśnie zaczęło. W latach 20. spod igły wychodziły już ciągniki samochody marki Ursus. Produkcja trwała prężnie nawet po ogłoszeniu upadłości w latach 30. Spółkę upaństwowiono, a produkcja po chwili przestoju znowu ruszyła. Po wojnie produkowano nadal. Obecnie firma Ursus oraz jej znaki towarowe należą do spółki Ursus S.A. z siedzibą w Lublinie. Główni udziałowcy to POL-MOT Holding S.A. i mWealth Management S.A.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.