Tak właśnie wyglądają dziś zakłady Ursus [GALERIA]

Szary Burek znów zawitał na nasze łamy. Tym razem publikujemy jego wyprawę do kultowej warszawskiej Fabryki Mechanicznej Ursus. Niestety to, co zobaczył jest tylko resztką dawnej świetności.

Wielu ludziom Ursus kojarzy się głównie z okresem PRL-u, kie to znaku towarowego używano do propagandowych plakatów promujących „przodowników pracy”. Historia fabryki jest jednak duzo starsza i zaczyna się w 1893 roku kiedy to grupa przedsiębiorców i inżynierów: Kazimierz Schonfeld, Kazimierz Matecki, Ludwik Rossman, Ludwik Fijałkowski, Stanisław Rostocki, Aleksander Radzikowski i Karol Strassburger założyło „Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe” produkujące armaturę. Znajdowało się ono przy ul. Siennej 15 w Warszawie. 14 lat później nazwę zmieniono na „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów” i zaczęto produkować tam silniki spalinowe. Tak to się właśnie zaczęło. W latach 20. spod igły wychodziły już ciągniki samochody marki Ursus. Produkcja trwała prężnie nawet po ogłoszeniu upadłości w latach 30. Spółkę upaństwowiono, a produkcja po chwili przestoju znowu ruszyła. Po wojnie produkowano nadal. Obecnie firma Ursus oraz jej znaki towarowe należą do spółki Ursus S.A. z siedzibą w Lublinie. Główni udziałowcy to POL-MOT Holding S.A. i mWealth Management S.A.

To część galerii Szarego Burka. Jeżeli chcecie obejrzeć całość zachęcamy do odwiedzenia jego bloga oraz fanpage’a na Facebooku.

Fot. Szary Burek

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]