Profesor UW przebadał wpływ 500+ na ubóstwo i rynek pracy. Co ustalono?
Dr hab. prof. UW Ryszard Szarfenberg przeprowadził badanie nt. skutków społecznych programu 500+. W głównym obszarze zainteresowań było ubóstwo i rynek pracy. Jakie są wyniki?
Badanie to szacunki, jakie oparto na ogólnodostępnych danych z Instytutu Badań Strukturalnych, Banku Światowego i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Całość została przeprowadzona na zlecenie Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska).
Skutki wprowadzenia programu 500+ mają być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Do pozytywnych zaliczyć należy przede wszystkim ogromny spadek ubóstwa. Skrajne ubóstwo zmniejszyć się ma o 48 proc., a skrajne ubóstwo wśród dzieci o 94 proc. Szacuje się też, że gdyby program wprowadzono w 2014 roku ubóstwo wśród dzieci zmniejszyłoby się z 718 tys. do 188 tys.
Są też skutki negatywne, czyli spadek aktywnie zawodowych rodziców, co dotyczyć ma głównie kobiet. Z pracy zrezygnować ma około 235 tys. osób, głównie kobiet w rodzinach w których pracuje oboje rodziców (ponad 200 tys.) oraz samotnych rodziców (25 tys.). Podsumowując „Program zniechęci do aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i tych z jednym i dwójką dzieci” – głosi komunikat.
Raport podkreśla, że pierwsze pewne dane na temat wpływu 500+ na ubóstwo i nierówności będą dostępne w drugiej połowie 2017 r. Całość badania dostępna jest pod następującym adresem: http://rszarf.ips.uw.edu.pl/pdf/przewidywania500.pdf.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.