Uwaga na tego grzyba! Mimo, że ma „rurki” jest trujący!

Na forach i grupach dyskusyjnych grzybiarzy coraz częściej pojawia się pytanie o nietypowego, pomarańczowoczerwonego borowika. Uwaga! Jest to grzyb trujący!

Modroborowik ponury znany jest pod wieloma nazwami. Świniak, grzyb ponury, grzyb świniak, podciecz, potecz, śniak, siniak, świniak wilczy, krasik, pociec, podciak, grzyb diabelski, grzyb czarci. W tym roku Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała używanie nazwy modroborowik ponury, zgodnie z tym, co podał botanik Franciszek Błoński w 1890 r.

Modroborowik nie jest popularny, ale należy pamiętać, że jest grzybem trującym i niepolecanym dla początkujących grzybiarzy. Spożyty na surowo jest śmiertelnie groźny, po obróbce cieplnej może być jadalny lub powodować objawy zatrucia pokarmowego. Z tego też powodu polecany jest tylko dla osób, które wiedzą, jak go przyrządzać. Pamiętajmy, by na grzybobraniu zbierać tylko grzyby co do których jesteśmy w 100 procentach pewni.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c