Uwaga na wnyki w Łomiankach! Unikajcie spacerów nad Wisłą!

Na grupie „Zwierzęta z Łomianek” użytkownicy przestrzegają przed spacerami nad Wisła w Łomiankach. kłusownicy rozstawili tam wnyki na dzikie zwierzęta. Wpaść w nie może zarówno pies, jak i dziecko. Pętla jest słabo widoczna, a przykryta przez śnieg niemal niedostrzegalna. Szybko się zaciska i może doprowadzić do uduszenia!

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

Jak możemy przeczytać, wnyki rozstawione są w okolicach Wału Wiślanego, na wysokości ul. Jeziornej. Jeden pies złapał się już w pułapkę, ale na szczęście właściciel szybko zareagował. Likwidacją pułapek zajmuje się straż miejska w Łomiankach. Jeżeli ktoś zauważy pętlę należy dzwonić pod nr 22 751 35 03.

Czym tak naprawdę są wnyki? Możemy dowiedzieć się tego ze strony Lasów Państwowych:

„Wnyk to narzędzie kłusownicze w kształcie pętli z drutu lub stalowej linki. Umieszczane są na ziemi lub na wysokości głowy zwierzęcia i przyczepione do pniaka drzewa lub specjalnie wbitego palika. Zakładane są z reguły grupowo po kilka, a nawet kilkadziesiąt na przesmykach, którymi porusza się zwierzyna. Stanowią także zagrożenie dla ludzi, szczególnie zimą, gdy maskuje je śnieg. W przypadku ich znalezienia należy niezwłocznie zawiadomić leśników lub policję. Nie należy samodzielnie zdejmować, ani zabierać ze sobą wnyków, ale zapamiętać lub dobrze oznaczyć miejsce ich znalezienia (w naszym kraju nawet posiadanie wnyków jest karalne!). Można ostrożnie zaciągnąć pętlę, aby unieszkodliwić niebezpieczny wnyk do czasu przybycia odpowiednich służb.”

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]