Uwaga! Nowe przepisy! Mogą posypać się mandaty! Kampania SMART-STOP.

Policjanci z mazowieckiej drogówki prowadzą liczne działania edukacyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w okolicach przejść dla pieszych. Jedną z kampanii promujących bezpieczeństwo pieszych była kampania SMART-STOP, w ramach której na radomskich chodnikach pojawiały się piktogramy uświadamiające niechronionych uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialnym korzystaniu z telefonów komórkowych i smartfonów na przejściu dla pieszych.

Fot. Policja

O ile zakaz korzystania z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami był usankcjonowany odpowiednimi przepisami prawnymi, o tyle pieszych obowiązywał jedynie art.13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówiący o zachowaniu szczególnej ostrożności.

W związku ze zmianą przepisów obowiązujących od 1 czerwca br., które zabraniają pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, na terenie Radomia pojawiły się kolejne informacyjno-ostrzegawcze piktogramy SMART-STOP.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu wspierający profilaktyczną działalność policjantów z mazowieckiej drogówki w maju, przed wprowadzeniem nowych przepisów, przystąpili do malowania przed przejściami dla pieszych kolejnych piktogramów, które przypominają osobom, korzystającym z przejść dla pieszych o zwiększeniu uwagi i zachowaniu w tym miejscu szczególnej ostrożności. Osoba zapatrzona w ekran swojego telefonu widząc przed swoimi stopami napis SMART-STOP zwróci większą uwagę na swoje zachowanie, a tym samym bezpieczeństwo na przejściu.

Piktogramy, będą umieszczane między innymi w okolicach szkół, galerii handlowych, dworców i innych miejsc, które generują duże natężenie ruchu pieszych,
w tym młodzieży.

Tego typu działania realizowane będą perspektywicznie we wszystkich jednostkach KMP/KPP garnizonu mazowieckiego.

Patrząc na ekran telefonu tracimy orientację i czujność.
Nagłe wtargnięcie na jezdnię może skończyć się dla pieszego, czy rowerzysty tragicznie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c