Uwaga! Stołeczna policja szuka pamiątek po dawnych policjantach! Rodziny mundurowych dajcie znać!

Podinspektor Marian Stefan Kozielewski jest patronem Komendy Stołecznej Policji od 9. stycznia 2019 roku. Podczas uroczystości nadania patronatu  Gabinet Komendanta Stołecznego Policji przygotował wystawę poświęconą Patronowi  oraz Policji Państwowej II Rzeczpospolitej.



Urodzony 6 września 1897 roku w Łodzi  Marian Stefan Kozielewski już jako nastolatek angażował się w działania na rzecz odzyskania niepodległości przez nieobecną od 1795 roku na mapach Europy Polskę. Pragnienie wolności było w 17-letnim Kozielewskim tak silne, że potajemnie, wbrew swojej matce uciekł z domu i wstąpił do Legionów Polskich, by tam spełnić swój i innych Polaków sen o wolności. To wydarzenie, będzie miało istotny wpływ na cały biogram przyszłego Komendanta stołecznych stróżów prawa,  podinspektora Policji Państwowej.

Dzisiaj z filmu „PATRON”, do obejrzenia którego serdecznie Państwa zapraszamy, będzie można dowiedzieć się m.in. tego, co na temat Mariana Stefana Kozielewskiego mówił jego młodszy brat Jan Kozielewski, który później na swoje nazwisko przybrał konspiracyjny pseudonim z czasów II Wojny światowej  i dla świata jest obecnie znany jako Jan Karski. Pokażemy także, co mówił Józef Piłsudski widząc 17-letniego Kozielewskiego, który chciał walczyć za Polskę, czy można było bezkarnie nie wpuścić do Komendy Głównej Policji ówczesnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, dlaczego na jednym z pierwszych świąt 3. maja zatrzymano samochód z Józefem Piłsudskim i co z tego wynikło oraz do czego ówcześni policjanci używali brył lodu? Przenosząc Państwa do czasów II Rzeczpospolitej postaramy się pokazać, czym był etos ówczesnej policyjnej służby i jak przejawiała się wówczas, przysłowiowa ułańska fantazja. Ukażemy także wiele obrazów z życia przedwojennej Warszawy.

Życząc mile spędzonego czasu przy oglądaniu I części filmu „PATRON”, jednocześnie zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Komunikacji Społecznej KSP wszystkich Państwa, którzy w swoich prywatnych archiwach mają pamiątki związane z bezpieczeństwem, zwłaszcza dotyczącym okresu po wybuchu II Wojny Światowej, które za Państwa zgodą, mogłyby być wykorzystane w II części naszego filmu.

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]